Burza zberateľov pôsobí na človeka zvonku ako stretnutie tajného bratstva. FOTO SME- MARIAN JASLOVSKÝ
Objektom zberateľskej vášne môže byť všetko, čo sa nepokazí. Veci hodnotné i neužitočné, obrovské i miniatúrne. Zbierka môže mať nesmiernu hodnotu sama osebe, ale sú veci, ktoré majú cenu len pre samotného zberateľa. Prvé zbierky v skutočnom význame začali vznikať asi pred 150 rokmi. Ľudia v tom čase už mali viac času a peňazí, aby sa mohli venovať vášni dávať dokopy kompletné série čohokoľvek. Čo ľudia zbierajú okrem obligátnych známok, mincí alebo pohľadníc? Napríklad Milan Lasica zbiera sošky slonov. Rovnakú záľubu mala aj česká herečka Helena Růžičková. Na českej internetovej stránke Klubu zberateľov kuriozít však nájdeme aj kategórie ako nálepky na syry, baliaci papier, jedálne lístky, cestovné lístky, vkladné knižky, či strúhadlá na ceruzky. A veľa ďalších zaujímavých vecí, ktoré u človeka, nezasiahnutého zberateľskou náruživosťou, vyvolávajú maximálne začudované pohľady.
Burza zberateľov pôsobí na človeka zvonku ako stretnutie tajného bratstva. Človek, ktorý používa mince, telefónne karty či pohľadnice len na to, na čo sú určené, sa cíti trochu ako na cudzej párty. Zberatelia sa skláňajú nad šanónmi, katalógmi, škatuľkami a albumami. Rozprávajú sa polohlasne. Za zdanlivo pokojnou atmosférou však cítiť vzrušenie lovcov číhajúcich na korisť.
"Tu je zakázané fotografovať," striktne ma napomenie jeden z vystavujúcich. Po chvíľke rozhliadania nachádzam prívetivú tvár.
"Zberatelia nemajú radi publicitu, pred cudzími ľuďmi sa nechvália, čo majú, a zásadne nezverejňujú adresy," vysvetľuje pán Štefan, typograf na penzii. "Zbierky, hlavne numizmatické, majú veľkú hodnotu a keď zlodeji zistia, že máte takú doma, vyberú vás ako holubník."
Pán Štefan je Trnavčan a zbiera všetko s tematikou Trnavy. Na burzy chodí predávať, ale zisk vždy vracia do zbierky.
"Zberateľstvo môže prispieť aj k spresneniu histórie," hovorí. "Napríklad v knihe 50 rokov trnavského futbalu sa píše, že prvý športový oddiel vznikol v roku 1925, keď bol založený ŠK Rapid Trnava, ale to nie je začiatok trnavského futbalu. Existuje odznak oddielu NAC, kde je jasné vročenie 1905."
Aj veci prežívajú vzrušujúce príbehy. Pán Štefan ukazuje pohľadnice, vydané v roku 1970 k stému výročiu Spolku svätého Vojtecha. Normalizátori rozkázali celý náklad skartovať, ale našli sa ľudia, ktorí niekoľko kusov zachránili - obstrihali ich na menší formát, aby ich mohli nenápadne vyniesť.
Jaroslav Müller z Hlohovca nemá s identitou žiaden problém, na stolíku má aj navštívenky. Možno preto, že zbiera telefónne karty, ktoré zlodejov až tak nelákajú. Má ich asi desaťtisíc, hlavne s motívmi fauny. Svoju zbierku si neprezerá často, len keď ju dopĺňa o nový prírastok alebo porovnáva varianty. "Najhoršie je, keď máte zbierku kompletnú. Potom už nemáte čo robiť. Keď už máte všetko, je to o ničom." (jas)