Desiatky nezamestnaných absolventov priznalo prácu načierno
BRATISLAVA 5. decembra (SITA) - Desiatky nezamestnaných absolventov, evidovaných na úradoch práce v Banskobystrickom kraji, priznalo, že už určitý čas pracujú načierno. "Uviedli to s úsmevom na tvári," poznamenal na stredajšej tlačovej besede riaditeľ Kra
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
jského úradu práce v Banskej Bystrici Robert Kováč. Podľa neho absolventi na úrady práce priniesli existujúce pracovné zmluvy, aby sa tým vyhli nástupu na absolventskú prax.
Projekt absolventskej praxe považuje Kováč za veľmi efektívny a relatívne lacný prostriedok na získanie pracovných návykov absolventov, ktorí nikdy nepracovali. Podľa neho je na Slovensku v evidencii úradov práce až 124 tisíc takýchto nezamestnaných absolventov.
V rámci absolventskej praxe, ktorú od polovice októbra na princípe dobrovoľnosti organizujú úrady práce v okresoch Poltár, Zvolen a Žiar nad Hronom sa k 15. novembru zamestnalo 294 nezamestnaných absolventov, z toho v okrese Poltár 65, v okrese Zvolen 103 a v okrese Žiar nad Hronom 126. Ako poznamenal, ukázalo sa, že projekt je vhodný najmä pre absolventov učňovských a stredných škôl. "Projekt neoslovil absolventov vysokých škôl, ktorí sú v porovnaní so stredoškolákmi samostatnejší, nezávislejší a zrelší," uviedol. Predčasne už prax ukončilo 35 záujemcov, z toho piati z praxe odstúpili bezdôvodne. "Neradi by sme im vzniknuté náklady zrážali zo sociálnych dávok, ktoré poberajú," skonštatoval Kováč.
Predstavenstvo Národného úradu práce na projekt vyčlenilo 6,3 mil. Sk, ktoré mali pokryť náklady na umiestnenie 450 absolventov. Podľa Kováča náklady na projekt vzhľadom na nižší počet zamestnaných uchádzačov dosiahnu "niečo cez 3 mil. Sk", ak od projektu odstúpia ďalší absolventi, možno budú ešte nižšie. Ako uviedol, náklady na jedného absolventa dosahujú v priemere 1 400 Sk, z toho 1 000 Sk poberá na úhradu svojich nákladov jeho zamestnávateľ, zvyšok slúži na kompenzáciu cestových nákladov pre absolventov.
Prax trvá osem mesiacov, absolvent počas výkonu praxe zostáva v evidencii nezamestnaných, poistné odvody zaňho naďalej platí štát. Má právo na desaťdňové voľno, pričom prax je dobrovoľná, možno ju odmietnuť či prerušiť napríklad kvôli nástupu na vojenskú službu, nadviazaniu pracovného pomeru s iným zamestnávateľom, prípadne nástupu na materskú dovolenku. Ak absolvent prax svojvoľne ukončí, je zaviazaný uhradiť všetky náklady, ktoré OÚP a jeho zamestnávateľovi z dôvodu jeho zamestnania vznikli. Schválená novela zákona o zamestnanosti zaviedla povinnú účasť absolventa na praxi, ak ju odmietne, bude vyradený z evidencie nezamestnaných a dostane iba polovičnú sumu sociálnych dávok. V budúcom roku sa projekt rozšíri na celé Slovensko, NÚP naňho plánuje vynaložiť 320 mil. Sk.