Brusel 5. decembra (TASR) - Predseda Európskej komisie Romano Prodi vyzval dnes členské štáty Európskej únie, aby obmedzili právo národného veta a rozšírili rozhodovanie kvalifikovanou väčšinou, inak hrozí únii po prijatí nových členov ochromenie.
Vlády členských štátov musia byť v pripravovanej reforme inštitúcií prichystané obmedziť národné vetá. Únia rozšírená o 10 či 12 krajín by sa totiž čoskoro stala nefunkčná, varoval Prodi na tlačovej konferencii v Bruseli.
"Bez rozšírenia hlasovania pomocou kvalifikovanej väčšiny hrozí únii s 27 členmi paralýza. Pri 25 alebo 30 členoch absolútne nebude možné prijať rozhodnutie pomocou jednomyseľnosti," vyhlásil šéf komisie.
Prodi bol veľkým zástancom obmedzenia práva národného veta a jednomyseľnosti pri rozhodovaní v Rade ministrov už pred vlaňajším decembrovým summitom v Nice. Kvôli neochote členských štátov vzdať sa práva vetovať rozhodnutia však bolo pravidlo kvalifikovanej väčšiny rozšírené len do malého počtu nových oblastí.
Zvolanie konventu, ktorý bude pripravovať od budúceho roka novú reformu európskych inštitúcií, považuje Prodi za "krok k demokratickejšej Európe".
Bol už najvyšší čas zmeniť spôsob, akým sa reformy pripravujú, a urobiť tento proces demokratickejší, uviedol Prodi. Na konvente budú totiž okrem vlád zastúpené aj národné parlamenty členských a kandidátskych krajín, ako aj Európsky parlament a Európska komisia. Konvent by mal podľa Prodiho dostať na summite EÚ v Laekene "široký mandát". Okrem iného by mal posudzovať, akými nástrojmi môže EÚ plne dosiahnuť ciele stanovené v jej zmluvách, ako tieto zmluvy zjednodušiť, ako stanoviť nové kritériá pre rozdelenie právomocí medzi inštitúciami v Bruseli a členskými štátmi, ako posilniť legislatívnu rolu Európskeho parlamentu a ako vyjasniť legislatívne funkcie Rady ministrov.
Pripravovaná reforma EÚ musí podľa Prodiho obnoviť osvedčený komunitárny systém, v ktorom sú právomoci rovnomerne rozdelené medzi tri inštitúcie - Radu EÚ, parlament a komisiu. Tento systém v poslednom období podľa názoru EK ustúpil medzivládnemu modelu, v ktorom rozhodnutia robia vlády členských štátov.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh