Brusel 5. decembra (TASR) - Postoj Talianska komplikuje dohodu Európskej únie o jednom z kľúčových nástrojov boja proti terorizmu, ktorým je jednotný európsky zatykač. Ten sa EÚ zaviazala prijať do konca tohto roka.
Pred rozhodujúcim stretnutím ministrov vnútra a spravodlivosti členských krajín vo štvrtok a piatok v Bruseli však Taliansko žiada len veľmi obmedzený počet kriminálnych činov, na ktoré by sa mal jednotný príkaz na zatknutie vzťahovať.
Podľa diplomatických zdrojov Rím žiada, aby sa zatykač vzťahoval iba na šesť kriminálnych činov, vrátane pašovania zbraní a drog, obchodovania s ľuďmi a sexuálneho zneužívania maloletých.
Taliansky postoj však kontrastuje s návrhom Európskej komisie, podľa ktorej by malo byť možné uplatniť jednotný zatykač na vyše 30 zločinov, vrátane prania špinavých peňazí, korupciu a finančné podvody. Ostatné členské štáty s komisiou súhlasia.
Cieľom spoločného zatykača, ktorého prípravu EÚ urýchlila po teroristických útokoch z 11. septembra, je zjednodušiť a urýchliť vydávanie obvinených osôb medzi jednotlivými členskými krajinami EÚ. Toto opatrenie má znemožniť zločincom vrátane teroristov, aby využívali legislatívne rozdiely v jednotlivých štátoch a unikali pred spravodlivosťou.
Všetky členské štáty EÚ okrem Talianska súhlasia, aby zoznam zločinov spadajúcich pod spoločný zatykač bol čo najširší. "Taliansko predložilo svoj vlastný návrh...a odstránilo zo zoznamu podvody a korupciu. Návrh je dosť extrémny a Taliansko osamotené," uviedol jeden z diplomatov EÚ.
Na schválenie jednotného zatykača je však potrebný jednomyseľný súhlas všetkých 15 krajín únie, teda aj Talianska. Ministri sa chcú pokúsiť dosiahnuť dohodu, aby problém jednotného zatykača nemuseli riešiť na budúcotýždňovom summite v Laekene prezidenti a premiéri pätnástky.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh