Smrť ako téma i schéma

Prózy Petra Gregora Denník nebožtíka (Slovenský spisovateľ, Bratislava 2001) sú v poslednom období už štvrtou knihou, ktorá má takýto desivý názov. Roku 1997 vydal medzitým už nebohý Václav Pankovčín poviedky Bude to pekný pohreb, úspech získala Kniha ...

Prózy Petra Gregora Denník nebožtíka (Slovenský spisovateľ, Bratislava 2001) sú v poslednom období už štvrtou knihou, ktorá má takýto desivý názov. Roku 1997 vydal medzitým už nebohý Václav Pankovčín poviedky Bude to pekný pohreb, úspech získala Kniha o cintoríne Samka Táleho (2000), k miestu posledného odpočinku sa vrátil Dušan Mitana v próze Môj rodný cintorín (2000). Nad frekvenciou týchto názvov by sa iste dalo všelijako špekulovať, no priamo a výlučne s obsahom knihy súvisí len Gregorov Denník nebožtíka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tri Gregorove prozaické texty, ktoré ťažko označiť za poviedky, sú monotematické a predstavujú autorovo vnútorné zrkadlo. Veľká dávka narcizmu je preto prirodzená, no nejde o narcizmus sebaobdivný, skôr sebaobviňujúci, sebatrýznivý, flagelantský. Autorský subjekt trpí komplexom vlastnej zbytočnosti a márnosti sveta vôbec, ktorý si lieči alkoholom; vytriezvenie znamená nové sklamanie, a tak celá prvá časť nazvaná Chandra (čo je po rusky svetabôľ, známy najmä z Jesenina) obsahuje len cyklicky sa opakujúce predalkoholické a postalkoholické situácie, kde sa hrdina vyspí z opice, zobudí sa ako človek a teraz je z neho individuálne ja, ktoré nevie, čo si so sebou počať.

Hnusí sa sám sebe a z toho vyplýva sentencia, že „život ho prestal baviť skôr, ako ho začal žiť“.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže „slnečná sústava každého sa volá JA“ a to, čo je okolo neho, vzbudzuje v ňom len rozpaky, ak nie odpor, vlastná existencia sa mu mení na neznesiteľné bremeno. Už ani nič nehľadá, lebo vie, že nič nenájde. V takomto psychickom rozpoložení sa na seba pozrie aj ako na spisovateľa a zisťuje, že nápady iba mával a ak ho voľakedy ubíjalo vedomie, že nikdy neprekročí svoj tieň, „teraz by neviem čo dal za to, keby aspoň dáky vrhol“.

V tejto prvej časti Gregor navŕšil priam do pyramidálnej výšky všetky možné negatíva a pesimizmy vrátane motívu nevydarenej samovraždy; tá jeho osamelosť kričí až do takej miery, že chvíľami nám pripadá ako autoštylizácia, najmä ak autor pripomína, že sa vždy potreboval hrať. A naozaj sa sem-tam aj hrá, nezaprúc v sebe dlhoročného aforistu: smrť berie vážne, ale nie smrteľne, vzdychne si, „aké ťažké je starnúť pre niekoho, kto nebol nikdy dospelý“, priznáva sa, že sa pokúša ujsť skutočnosti „v hre na samého seba“.

SkryťVypnúť reklamu

A tak to pokračuje aj v druhej časti Ľahké zápisky ťažkého pijana, kde sa ešte väčšmi sústredil na akúsi filozofiu alkoholizmu, kladie si otázky a vo forme maxím a aforizmov na ne odpovedá, zavše sa obtrie o nejaké myšlienky filozofov, ktorí uvažovali o údele ľudstva, aby napokon v závere naznačil, že si poňho prišla smrť.

Motív ľudskej pominuteľnosti nie je v Gregorovej tvorbe nový, opakuje sa v rozličných variáciách a tu vrcholí v tretej časti morbídnou predstavou o vlastnom hrobe, ba dokonca truhle, v ktorej leží. Nová príležitosť trochu si zafilozofovať, no najmä čierno si zahumorizovať, lebo ani posledné veci človeka nie sú pre autora posvätné. A či bol v tom úmysel zľahčiť vážnosť smrti alebo rozptýliť čierňavu, do ktorej zahalil svoju knihu?

SkryťVypnúť reklamu

Gregorov Denník nebožtíka je totiž čítaním pre silné nervy. Aj keď vieme, že sa všelikde hrá, a cítime, že nie vždy ide v jeho spovedi o existenciálnu úzkosť, ale skôr o bežné poopilecké depresie. Autor to koniec koncov ani netají. No jednako chcel „vrhnúť tieň“, aby som parafrázoval jeho vetu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 157
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 560
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 192
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 560
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 389
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 212
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 893
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 852
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu