kompletný balík zákonov o reforme zdravotníctva.
Premiér Mikuláš Dzurinda to nekomentoval, predseda parlamentu Pavol Hrušovský si však myslí, že Gašparovič vrátil priveľa zákonov. Od nástupu do funkcie v polovici júna ich bolo 12, ďalších 50 Gašprovič podpísal. Jeho predchodca Rudolf Schuster za celé funkčné obdobie vrátil 103 zákonov a podpísal 607.
Ešte cez leto sa traja najvyšší ústavní činitelia dohodli, že právne stanoviská a uznesenia výborov bude Kancelária Národnej rady zasielať do prezidentského paláca. Zástupca prezidenta, najmä kancelár Milan Čič, sa mal ako pozorovateľ zúčastňovať na rokovaní vlády o dôležitých zákonoch. Hovorca šéfa parlamentu Michal Dyttert hovorí, že odbory oboch inštitúcií spolu "intenzívne" komunikujú.
Hovorca prezidenta Marek Trubač povedal, že na vláde zatiaľ z prezidentského paláca nebol na zasadnutí nik a "závisí to od prezidenta, kedy to uzná za vhodné".
Podľa poslanca SMK Gyulu Bárdosa to však "vyzerá tak, že sa situácia nezlepšila" ani za nového prezidenta. Myslí si, že problém vracania zákonov nie je v ústave dobre vyriešený. Podľa neho by mal prezident zákon vrátiť iba vtedy, ak je v rozpore s ústavou či iným zákonom.
Poslanec HZDS Miroslav Maxon si, naopak, nemyslí, že by Gašparovič zneužíval inštitút vracania zákonov, a spravidla ide o "dôležitosť zákonov a vecnú stránku".
Politológ Grigorij Mesežnikov vidí vo vrátení zdravotníckych zákonoch potvrdenie Gašparovičovej "vlastnej definície opozičného prezidenta". (sp)