Rozhodnutie súdu očakávala celá Kórea a v priamom prenose ho vysielala aj televízia. V Soule, preľudnenej metropole, ktorá je hlavným mestom od roku 1392, správu prijali obyvatelia s uspokojením. Po zverejnení zámerov prezidenta Ro Mu-hjona sťahovať tam vzniklo niekoľko záujmových skupín a podali aj sťažnosť na Ústavný súd. Veď v kórejčine slovo Soul znamená hlavné mesto.
Úmysel presťahovať hlavné mesto patril k jedným z hlavných volebných sľubov prezidenta Ro Mu-hjona v roku 2002. Voličov oslovil zámer posunúť hlavné mesto, zosadiť Soul z jeho výsadného postavenia a zabezpečiť rovnomernejší ekonomický rozvoj vo všetkých regiónoch. V Soule žije okolo 10 miliónov zo 48 miliónov obyvateľov Južnej Kórey. Spolu s priľahlými aglomeráciami tam však žije na malom priestore až 40 percent obyvateľov krajiny.
V Kongdžu, neveľkom, prevažne poľnohospodárskom meste mali úrady a ministerstvá fungovať od roku 2012. Jeho výber vysvetlili tým, že tento región má dobrú infraštruktúru a vhodné prírodné podmienky. Projekt sťahovania by mal stáť 45 miliárd dolárov.
Jedno z riešení, ktoré sa teraz prezidentovi ponúka, je zorganizovať referendum o tejto otázke. Prieskumy verejnej mienky ukazovali, že väčšina je proti sťahovaniu. Prezident môže svoj prepracovaný návrh opäť predložiť do parlamentu, kde majú jeho poslanci väčšinu. (mch)