Jazykové skúšky: základ štúdia v zahraničí

Študenti, ktorí by chceli na budúci rok študovať v zahraničí, sa už musia začať obzerať po vhodnej vysokej škole alebo štipendijnom pobyte. Vybavovanie dokladov a prijatia totiž trvá približne rok.

Okrem toho sa musia začať pripravovať aj po jazykovej stránke, lebo väčšina zahraničných škôl vyžaduje medzinárodne uznávané jazykové testy ako potvrdenie ich schopnosti študovať v cudzom jazyku.

V anglicky hovoriacich krajinách sú uznávané najmä skúšky TOEFL a IELTS. Prvá najmä v Amerike, Kanade či Austrálii, druhá v Európe. K uznávaným patria aj Cambridgeské skúšky.

Na školách v Európe sa dá študovať aj po nemecky. "Dokladom oprávňujúcim študovať na vysokých školách v Nemecku je skúška ZOP s časovo neobmedzenou platnosťou, a test DaF, ktorý potvrdzuje pokročilú úroveň znalosti," hovorí riaditeľka Jazykovej školy RK Centrum Universa v Banskej Bystrici Mária Kodayová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Uznáva sa tiež skúška DSH a skúšky Goetheho inštitútu, ktoré majú sedem úrovní náročnosti (medzi ne patrí i ZOP).

V krajinách Európskej únie sú rozšírené a uznávané aj Európske jazykové certifikáty, tie sú však určené skôr pre profesionálny styk.

Študentovi, ktorý sa o túto problematiku doteraz príliš nezaujímal, sa môže z názvov skúšok a ich počtu zatočiť hlava. Ktorá je preňho tá správna? "Uchádzač o štúdium alebo prácu v zahraničí si len veľmi ťažko sám vyberie najvhodnejší typ skúšky. Mal by sa orientovať podľa požiadaviek vzdelávacej inštitúcie alebo zamestnávateľa," odporúča Mária Kodayová. Vo vlastnom záujme by sa mal informovať čo najskôr, aby mal dosť času na prípravu, na samotnú skúšku a čakanie na výsledok.

Medzinárodné skúšky a certifikáty môžete získať aj na Slovensku. Niektorí študenti však radšej cestujú do zahraničia na jazykový kurz, ktorý sa končí medzinárodne uznávanou skúškou. Takéto kurzy sa dajú zohnať od 10 000 korún vyššie, Slováci ich najčastejšie absolvujú na Malte. U nás stojí príprava na medzinárodné jazykové skúšky zhruba od troch do dvanásťtisíc korún.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa odhadov ministerstva školstva študuje v zahraničí asi 10 000 slovenských študentov, z toho asi 7500 v Česku, ostatní najmä v Rakúsku, Maďarsku, Nemecku a ďalších európskych štátoch.

Potrebujete prípravný kurz alebo nie?

O certifikáty medzinárodne uznávaných jazykových skúšok je dlhodobo veľký záujem. "Jazykové skúšky boli najčastejšou témou otázok na výstave Fórum pedagogiky, kde sme mali pre desiatim dňami stánok," hovorí Ľuba Chodáková z British Council.

Niektorí študenti sa na ne chcú čo najlepšie pripraviť a preto absolvujú rôzne prípravné kurzy, za ktoré platia od 3 do 12 000 korún. Názory na ne sa však rôznia. Marcela Grošeková zo Slovenskej informačnej kancelárie prípravné kurzy napríklad nedoporučuje. "Takáto príprava na skúšku pozostáva len z prechádzania sa staršími testami, čiže v preberaní kníh - a tie sa dajú zapožičať na www.fulbright.sk," tvrdí. Poukazuje tiež na to, že mnohé registračné strediská automaticky po registrácii zasielajú študentom všetky potrebné prípravné materiály. Tie je tiež možné - vrátane ukážok vzorových testov - si stiahnuť na internete.

SkryťVypnúť reklamu

Jozef Burza z Kanadsko-slovenskej obchodnej spoločnosti, ktorá organizuje prípravné kurzy z anglického jazyka, však tvrdí, že sa ich oplatí absolvovať. "Vďaka príprave sa záujemca dozvie, ako bude skúška vyzerať a na čo sa je potrebné zamerať. Dozvie sa i to, že v písomnej časti pri IELTS testoch sa berie výrazne do úvahy pri spracovaní témy vlastný individuálny prístup k spracovaniu danej eseje, alebo to, že v prípade náčuvu - listening - je potrebné, aby bol pripravený aj na zníženú kvalitu nahrávky, napríklad pri rozhovore na ulici alebo na stanici."

Ak chcete študovať v Európe, urobte si TOEFLAk chcete študovať po anglicky v Európe, budete zrejme potrebovať Test of English as a Foreign Language - test z angličtiny ako cudzieho jazyka. Ten spočíva v sade otázok, za ktorými nasleduje niekoľko odpovedí - z nich len jedna je správna. Každá škola si stanovuje počet bodov, ktoré musí študent dosiahnuť, aby bol prijatý na štúdium - minimálna hranica sa pohybuje okolo 550 bodov papierového testu alebo 213 počítačového testu. Najbližšie termíny skúšok:

SkryťVypnúť reklamu

PAPIEROVÁ FORMA TESTU

15. január 2005 (prihlásiť sa treba do 29. novembra 2004 poštou, do 13. decembra 2004 on-line).

14. máj 2005 (prihlásiť sa treba do 28. marca 2005 poštou a do 11. apríla 2005 on-line)

Testovanie prebieha v Bratislave, Košiciach a vo Viedni, registrácia i čakanie na výsledky sú zdĺhavejšie.

POČÍTAČOVÁ FOFMA TESTU

Je rýchlejšia, registrovať sa môžete aj tri dni pred termínom skúšky (v prípade papierovej formy je to niekoľko týždňov až mesiacov vopred), prebieha však v Budapešti. Skúšky prebiehajú každý pondelok (o 9.00 h), utorok (o 9.00 h a každý druhý utorok v mesiaci večerný test o 17.00 h), stredu (o 9.00 h) a štvrtok (o 9.00 h a 13.00 h), a tiež každú druhú sobotu v mesiaci (o 9.00 h).

Kde sa na testy prihlasuje

SkryťVypnúť reklamu

* Registrácia na písomnú formu testu prebieha v USA, a to on-line cez www.ets.org/toefl  alebo poštou na adrese:

TOEFL REGISTRATION OFFICE
PO Box 6152
Princeton NJ 08541-6152
USA

* Na počítačovú formu testu sa prihlasuje v Holandsku, a to on-line, telefonicky, poštou alebo faxom. Kontaktné údaje:

Thomson Prometric
ATTN: PTC Registrations Europe
P.O. Box 2024
8203 AA Lelystad
The Netherlands

Tel: +31-320-239 540
Fax: +31-320-239 541

E-mail: euregs@thomson.com

Kde sa na testy možno pripraviť a čo to stojí

* City Univerzity (Bratislava, Trenčín, Poprad). Ponúka večerný kurz, cena: 3950 korún.

* Jazyková škola Talk, Košice. Cena za trimester (50 vyuč. hodín): 2750 až 12 000 korún (sólo kurz).

* Canadian bilingval Institute, Bratislava. Cena: 125 korún plus DPH za 60-minútovú hodinu učenia.

SkryťVypnúť reklamu

* Hagiel, Bratislava 12 týždňový kurz 7700 korún

Čo stojí absolvovanie testu

130 USD

Platnosť testu

2 roky

K štúdiu za oceánom potrebujete IELTS skúšku

International English Language Testing System slúži na otestovanie vašej úrovne ovládania anglického jazyka. Vyžadujú ho najmä univerzity a vzdelávacie inštitúcie vo Veľkej Británii, v Austrálii, na Novom Zélande a v Kanade. Výsledok testu IELTS uchádzačovi povie, či je schopný študovať v angličtine alebo pracovať v prostredí, kde je angličtina dorozumievacím jazykom.Najbližšie termíny skúšok

* 13. novembra, zaregistrovať sa bolo treba do 8. októbra (prihlásiť sa môžete aj po tomto termíne, ak bude mať British Council dostatok testov)

* 4. decembra, zaregistrovať sa treba do 29. októbra. Skúšky absolvujete v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Kde sa možno na skúšku pripraviť a čo to stojí

* British Council: Ponúka jednodňový prípravný seminár, ktorý organizuje podľa záujmu (asi každý druhý mesiac). Stojí 2000 korún a trvá 6-7 hodín. V cene je zahrnutá učebnica so vzorovými testami a odpoveďami. British Council tiež ponúka "IELTS Specimen Materials Pack" aj s CD, ktorý obsahuje všetky typy vzorových otázok s odpoveďami. Cena: 650 korún (kúpené v pobočkách British Council) alebo 710 korún (na dobierku).

* Jazyková škola Bakschool, Košice: Pokročilejší - 100 vyučovacích hodín, cena 5500 korún. Menej pokročilí - 150 vyučovacích hodín, cena 8250 korún. Začiatočníci - 200 vyučovacích hodín, cena 11 000 korún.

* Hagiel, Bratislava: Príprava trvá 3 až 6 mesiacov. Cena 7500 - 12 500 korún.

SkryťVypnúť reklamu

Kde sa môžete prihlásiť a kde prebieha testovanie

The British Council
Panská 17
P.O. Box 68
814 99 Bratislava 1

Tel.: 02/5443 1074, 5443 1185
Fax: 02/5443 47 05
e-mail: information.centre@britishcouncil.sk,

Čo stojí absolvovanie skúšky

5200 korún.

Platnosť skúšky:

2 roky

Štúdium v maďarčine?

Skúška ECL

Ak viete dobre po maďarsky, stačí vám ísť na vysokú školu v Maďarsku, urobiť prijímací test a žiadnu medzinárodne uznávanú skúšku nepotrebujete. Ak sú však vaše vedomosti slabšie, potrebujete medzinárodne uznávaný certifikát, najlepšie skúšku ECL, ktorá je uznávaná vo všetkých krajinách Európskej únie. Test pozostáva zo štyroch častí, a to písanie, čítanie, rozprávanie a rozumenie textu. Najľahšiu úroveň A možno dosiahnuť asi po 300 hodinách intenzívneho jazykového kurzu. Pre štúdium na vysokej škole však potrebujete aspoň úroveň B (približne maturitná) alebo ešte lepšie C (vysokoškolská).

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Ildikó Hizsnyaiovej z Kultúrneho inštitútu Maďarskej republiky záujem o štúdium maďarčiny, aj o skúšky z nej, z roka na rok silnie. "O maďarský jazyk je obrovský záujem, učia sa ho aj ľudia, ktorí nemajú s Maďarmi či Maďarskom nič spoločné - jednoducho sa im tento jazyk páči, alebo majú v Maďarsku priateľov, s ktorými sa doteraz rozprávali po anglicky či po nemecky."

Najbližšie termíny skúšky

Začiatok decembra 2004.

Kde sa na testy možno pripraviť a čo to stojí

* V kultúrnom inštitúte Maďarskej republiky. Desaťtýždňový kurz na úroveň B až C (po dve hodiny týždenne), stojí 1500 korún.

Kde sa na skúšku prihlasuje

* Kultúrny inštitút Maďarskej republiky

Palisády 54
811 06 Bratislava
tel.: 02/52 44 29 62
www.hunginst.sk 

SkryťVypnúť reklamu

* Alebo priamo www.ecl.hu , aj on-line.

Čo stojí absolvovanie testu

Zhruba 80 eur. Niektoré časti skúšky sa dajú zopakovať.

Platnosť skúšky

Nie je obmedzená.

Na štúdium v nemčine potrebujete skúšku ZOP

Skúška ZOP (Zentrale Oberstufenprüfung) je dokladom o kvalifikovanom ovládaní nemeckého jazyka. Skúška predpokladá približne 1200 vyučovacích jednotiek po 45 minút. Jej absolvent musí byť schopný porozumieť zložitejším pôvodným textom a plynulo sa ústne i písomne vyjadrovať. Skúška zodpovedá stupňu obťažnosti Kleines Deutches Sprachdiplom. Skúška oprávňuje na štúdium na nemeckých vysokých školách.

Najbližšie termíny

5. februára až 11. februára 2005

Kde sa možno na skúšku pripraviť, kde ju absolvujete a čo to stojí

Pripraviť sa na skúšku a tiež absolvovať ju môžete v Goetheho inštitúte v Bratislave a tiež v spolupracujúcich jazykových školách: Štátna jazyková škola (ŠJŠ) Bratislava (Palisády), E-KU Inštitút jazykovej a kultúrnej komunikácie Nitra, Jazyková škola RK Centrum Universa Banská Bystrica, ŠJŠ Prešov, ŠJŠ Trenčín, Duna - nová jazyková škola Košice, Selye Kollegium Komárno.

SkryťVypnúť reklamu

Čo stojí absolvovanie skúšky:

* Interní účastníci (prešli prípravnými kurzami Goetheho inštitútu alebo spolupracujúcich jazykových centier): 2800 korún

* Externí účastníci: 3100 korún

Viac informácií?

Ešte viac o jednotlivých jazykových skúškach, a to aj z iných jazykov, sa dozviete na stránke www.saia.sk


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 973
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 073
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 871
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 755
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 567
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 399
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 062
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 811
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu