Väčšina slovenských dôchodcov každý mesiac pri preberaní si dôchodku zrejme nadáva. Pocit krivdy, že celý život tvrdo pracovali a teraz dostávajú pár korún, ktoré im pomaly nestačia ani na základné životné potreby, však nie je celkom opodstatnený.
Mohli by ho mať skôr z dôvodu, že nemali na výber. Úroveň dôchodkov poskytovaných zo systému dôchodkového zabezpečenia je síce v porovnaní s výškou dosahovanej priemernej mzdy v produktívnom veku nízka, avšak vyspelé trhové ekonomiky sú na tom podobne. Až na to, že priemerná mzda je tam mnohonásobne vyššia. Na Slovensku sa pomer dôchodkov a priemernej mzdy pohybuje na úrovni 40 percent, v krajinách so zavedenou trhovou ekonomikou je to 40 až 60 percent. Nový dôchodkový systém by to mal napraviť.
Priebeh dôchodkovej reformy
Nový systém dôchodkového zabezpečenia je postavený na troch pilieroch.
Prvým pilierom je štátny dôchodkový systém, ktorý je zreformovaný a riadi sa novými pravidlami. Podľa ministerstva financií funguje na princípe "Koľko občan do systému počas pracovného života dá, toľko z neho na starobu dostane." Štátny dôchodkový systém funguje a bude fungovať prostredníctvom Sociálnej poisťovne.
Druhý pilier vstúpi do platnosti 1. januára 2005. Jeho princípom je, že časť dôchodkových odvodov sa odvádza namiesto do štátneho priebežného systému na osobný dôchodkový účet zamestnanca v súkromnej správcovskej spoločnosti. Tieto spoločnosti budú tvoriť súkromný dôchodkový systém. Občania teda po januári bu-dúceho roka získajú možnosť voľby, či zostanú v štátnom systéme dôchodkového zabezpečenia alebo sa rozhodnú pre nový štátno-súkromný systém.
Tretí pilier dôchodkového systému je nazývaný tiež dobrovoľný systém. Prostredníctvom doplnkových dô-chodkových poisťovní si môže budúci dôchodca zvýšiť svoju životnú úroveň na dôchodku investovaním časti zarobených peňazí v poisťovniach, ktoré jeho prostriedky zhodnocujú dlhé obdobie.
Nezvratné rozhodnutie
Pre druhý pilier, nazývaný tiež súkromný, kapitalizačný alebo sporivý sa budú môcť pracujúci rozhodnúť v období od 1. januára 2005 do 30. júna 2006. Výnimkou sú študenti študujúci na prvom alebo druhom ročníku strednej školy, ktorí musia vstúpiť do druhého piliera povinne. Ďalšou výnimkou sú zamestnanci silových rezortov - príslušníci ozbrojených síl, Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu, Zboru väzenskej a justičnej stráže, Železničnej polície a colníci, ktorí majú vlastný systém dôchodkového zabezpečenia. Vstup do druhého piliera sa neodporúča ani občanom, ktorí vedia, že do dôchodku pôjdu skôr ako o 10 rokov. To je totiž čas, počas ktorého musia byť pred dôchodkom povinne poistení, inak strácajú nárok na dôchodok z tohto piliera.
Ak sa občan pre vstup do druhého piliera rozhodne, už z neho nebude môcť vystúpiť. Raz ročne však bude môcť bezplatne zmeniť správcovskú spoločnosť.
Kapitalizačný pilier
Základom druhého piliera je kapitalizácia, zhodnotenie, povinne odvedených príspevkov. V súčasnosti platí každý zamestnaný občan zo svojej hrubej mzdy a jeho zamestnávateľ povinné odvody do Sociálnej poisťovne, z ktorých je 18 percent určených na starobný dôchodok. Tým, že sa občan zapojí do druhého piliera sa výška jeho odvodov nemení. Dôchodkové odvody ostanú naďalej vo výške 18 percent a tie sa rozdelia rovnakým dielom medzi So-
ciálnu poisťovňu a osobné dôchodkové účty v dôchodkovej správcovskej spoločnosti, ktoré ich budú zhodnocovať. Vstup do druhého piliera teda nebude stáť navyše ani korunu. V prípade odchodu do dôchodku bude občan dostávať dôchodok z dvoch zdrojov zo Sociálnej poisťovne a z peňazí nasporených na osobnom dôchodkovom účte.
Osem spoločností a možností
Osobný dôchodkový účet občana bude viesť osem správcovských spoločností. Peniaze uložené na osobnom účte budú investovať prostredníctvom dôchodkového fondu, pre ktorý sa občan rozhodne. Má na výber jeden z troch dôchodkových fondov.
Rastový fond sa odporúča mladším občanom, ktorý majú do dôchodku viac ako 15 rokov. Ponúka výrazné zhodnotenie ale aj možnú stratu, keďže investuje až 80 percent majetku do akcií. Cieľom fondu je čo najvyšší výnos, ale aj riziko je vysoké.
Vyvážený fond sa odporúča občanom v strednom veku, ktorým chýba do dôchodku viac ako 7 rokov. Fond investuje 50 percent svojho majetku do akcií a ostatných 50 percent do dlhopisov. Cieľom fondu je zabezpečiť stabilný výnos pri relatívne malom riziku.
Konzervatívny fond musí investovať 80 percent majetku do dlhopisov. Sú to nástroje, ktoré sú málo rizikové, avšak ani očakávaný výnos nie je príliš vysoký. Odporúča sa občanom, ktorí majú do dôchodku menej ako 7 rokov. Investovať doň však môžu, samozrejme, všetci, ktorí nemajú radi ani minimálne riziko. n