kýchania, smrkania a potenia? Ak sa budeme správne a pravidelne starať o seba, otužovať sa, posiľňovať imunitný systém, môžeme si vychutnať aj príjemné stránky zimy: prechádzky v snehu, lyžovanie, varené víno či večere s priateľmi.
Otužujte sa každý deň
Začať môžete oblievaním končatín. Asi dve minúty si púšťajte príjemne teplú vodu na ruky alebo nohy, potom nakrátko vystriedajte za studenú vodu a niekoľkokrát zopakujte.
Vyskúšajte aj striedavé sprchy: Najprv sa niekoľko minút sprchujte veľmi horúcou (asi 40-stupňovou) vodou, potom na 10 sekúnd prudko prepnite na studenú a najmenej tri minúty sa opäť sprchujte teplou vodou. Aby bola procedúra účinná, je dobré ju zopakovať dva až štyri razy.
Osvedčeným prostriedkom na posilnenie obranyschopnosti organizmu je aj šliapanie vody. Najvhodnejší čas je na to večer, predtým ako si idete ľahnúť, pretože priaznivo pôsobí aj na spánok. Napustite si do vane studenú vodu do výšky lýtok. Niekoľko minút kráčajte vo vani ako bocian, nohu vždy celkom vytiahnite z vody.
Posilnite si imunitný systém
2Zinok a vitamín C sú zázračná dvojka, ktorá spoľahlivo ochráni pred prechladnutím. Vitamín C zvyšuje počet buniek, ktoré telo dokážu ochrániť pred útokom vírov a baktérií. Zinok zase zabraňuje množeniu vírov nádchy. Medzi potraviny bohaté na vitamín C patrí napr. paprika, kivi, brokolica, veľ-ké množstvo zinku obsahuje hovädzie mäso alebo syry. A pretože si telo nevie tieto dôležité látky skladovať, je dobré v týchto mesiacoch užívať podporné množstvá v podobe tabletiek.
Extra silná podpora imunitného systému
(podľa MUDr. Igora Bukovského)
Zjedzte denne dva strúčiky cesnaku, ráno si nalačno dajte tabletku selénu, 1 tabletku zinku a niekoľko kvapiek alebo tabletiek Ehinacey. Všetko dostať v lekárni.
Zvlhčujte si vysušené sliznice
Suchý vzduch v miestnostiach dá zabrať aj našej pokožke, ale aj slizniciam, ktoré sú potom náchylnejšie podľahnúť útokom vírov a baktérií.Dôležité je preto do vzduchu dodať stratenú vlhkosť pomocou zvlhčovačov vzduchu, alebo miskami s vodou umiestnenými na ústrednom vykurovaní. Pokiaľ použijete pár kvapiek éterických olejov, vylepšíte izbovú klímu na maximum. Veľ-mi dôležité je tiež intenzívne a efektívne vetranie miestnosti.
Ako si chrániť pleť v zime
Naša pleť sa nemôže v tomto období príliš spoliehať na prírodu a preto nie je na škodu jej trošku pomôcť kvalitnou kozmetikou. Čím nižšie teploty, tým viac potrebuje naša pleť ochranný štít v podobe krémov s vysokým podielom tukov a vody. Najvhodnejším je v mrazivých dňoch používať ochrannú kozmetiku, ktorá je určené skôr pre suchšie typy pokožky a intenzívnejšie ochráni kožu ako ľahké denné krémy.
Pozor: v zime nie je dobré používať krémy s obsahom ovocných kyselín. Tieto látky majú za úlohu odbúravať starú vrstvu kože a napomáhať jej obnove. Nová koža môže na mrazivé počasie citlivo reagovať podráždením. (šim)