Poslankyňa Dana Podracká je tiež poetkou. V roku 1999 dostala aj cenu Spolku slovenských spisovateľov. Na fotografii preberá prémiu v kategórii poézia za zbierku Meno od predsedu spolku Jána Tužinského. FOTO - ARCHÍV TASR
O svetovej knižnici denníka SME sa hovorilo minulý týždeň aj na parlamentnej Hodine otázok. Poslankyňa HZDS Dana Podracká sa najskôr ministra kultúry Rudolfa Chmela spýtala, či sa nechystá aj na Slovensku podobný "boom knihy" ako v Maďarsku, kde vláda dala na "revitalizáciu" záujmu o knihy a čítanie viac ako 100 miliónov forintov.
Chmel odpovedal, že namiesto čítania hodnotnej literatúry u nás ľudia sledujú to, čo sa ešte ani nestačilo v našom jazyku ujať, a to sú mydlové opery "ohlupujúce národ". Potom povedal, že na podporu literatúry ide v tomto roku 60 miliónov a na budúci rok je plánovaných 80 miliónov.
Podracká potom ešte povedala, že nastal boom zahraničnej knihy v redakcii SME, kde každý týždeň vyjde nejaký svetový autor.
Hoci v svetovej edícii SME vyjdú aj knihy dvoch slovenských autorov, poslankyni sa nepáčilo, že v edícii SME nie je "ani jedna slovenská kniha" a "my sami seba vyčleňujeme z tzv. svetových autorov". Prekážalo jej tiež, že knihy sa netlačia na Slovensku. Obrátila sa teda na ministra, či by svojou váhou nemohol zabezpečiť, aby sa čo najskôr znížila DPH na knihy. Ďalej, či by aj slovenskí vydavatelia nemohli dostať takúto zákazku a či by aj slovenskí autori nemohli byť "svetovými" aspoň na Slovensku.
Chmel poslankyni vysvetlil, že dostal otázky, ktoré ťažko vyrieši. Nezabezpečí, aby slovenskí autori boli svetoví, lebo to si môžu zabezpečiť len oni sami. Povedal, že on je len tichým pozorovateľom edície SME, pretože ide o komerčnú, respektíve súkromnú vec vydavateľstva. A že nejaká kniha vyjde v 10-, 20- či 100-tisícovom náklade, označil minister za vec vydavateľa a marketingu, čo by nezatracoval.
Súčasťou Svetovej edície SME je aj kniha Rozum od Rudolfa Slobodu a román Pavla Vilikovského Kôň na poschodí, slepec vo Vrábľoch. (sp)