Truman Capote: Raňajky u Tiffanyho

Slečna Holiday Golightlyová. Na cestách.

Slečna Holiday Golightlyová. Na cestách

Truman Capote sa narodil roku 1924 zvláštnemu páru: námorníkovi a 16-ročnej víťazke akejsi súťaže krásy. Keď mal štyri roky, jeho rodičia sa rozviedli a on putoval po rodinách svojich príbuzných. Predčasne dospelý, zázračné dieťa americkej literatúry, ešte aj ako dospelý mal výzor dieťaťa.

Jeho prvá kniha Iné hlasy, iné izby bola plná snovej atmosféry, akú mali radi americkí čitatelia ešte z čias gotického románu. Capote isté obdobie vystupoval ako tanečník či maliar, ale svoje miesto našiel uprostred spoločenskej smotánky, ktorú neľútostne pozoroval ako novinár a reportér. Na druhej strane sa však stal trvalým inventárom večierkov a párty, obeťou i osnovateľom malicherných i väčších škandálov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Svoje miesto vychádzajúcej hviezdy na literárnom nebi potvrdil kolekciou brilantných poviedok Strom noci a novelou Lúčna harfa. Tu akoby sa hmlisté sny a snové hmly načas rozplynuli a Capote vydáva roku 1958 útlu prózu s názvom, ktorý sa stal logom i značkou - Raňajky u Tiffanyho.

Na prvý pohľad vyzerá táto novela ako synopsis nejakého amerického slaďáku. Však bola aj úspešne sfilmovaná, aj keď autori knihy Cult Fiction tvrdia, že bola skôr "vypitvaná a sfilmovaná". Capote v tejto knihe vytvoril jednu z najkrajších ženských postáv druhej polovice 20. storočia - Holly Golightlyovú. Škoda, že ju už máme v očiach z inak nezabudnuteľného stvárnenia Audrey Hepburnovej, inak by sme si ju mohli predstavovať ako odrastené dievča alebo prebúdzajúcu sa ženu s chlapčenským účesom, elegantne štíhlu, so životným pocitom, ktorý stvárnila na svojej vizitke: Slečna Holiday Golightlyová. Na cestách.

SkryťVypnúť reklamu

Je v nej niečo také čisté, prirodzené a inštinktívne, že aj jej skazenosť a prefíkanosť je bezbranná a pôvabná. Svoj jednoduchý postoj k svetu vyjadruje slovami: "Nehovorím, že netúžim za bohatstvom ani za slávou. Jedno aj druhé mám na programe, a raz sa to pokúsim získať, ale ak sa mi to podarí, chcem ešte vždy mať svoje ja. Keď sa jedného krásneho dňa zobudím a pôjdem na raňajky k Tiffanymu, chcem byť sama sebou."

Na prvý pohľad by sa zdalo, že Raňajky u Tiffanyho je príbeh ctižiadostivej, možno práve preto stroskotávajúcej mladej ženy. V druhom pláne je to však aj portrét mladého spisovateľa, ktorý rozpráva o svojej láske. Raňajky u Tiffanyho je jednou z najkrajších "love story" modernej literatúry, aj keď sa vo svojej čistej a bezstarostnej podobe odohrá len na troch stranách. Iba niekoľko dní trvá krátka zamilovanosť, ktorú pohltia banálne i osudové historky ďalších dní.

SkryťVypnúť reklamu

Capoteho sláva zažiarila ešte v šesťdesiatych rokoch, keď vydal román-reportáž Chladnokrvne. Získal ním nielen čitateľský úspech, ale aj označenie zakladateľa nového žurnalizmu, v ktorom sa skutočné fakty stávajú predmetom literatúry a literatúra prestáva byť "iba" čírym vymýšľaním. Názov sa týkal najmä spôsobu brutálnych vrážd, ale môže sa vzťahovať aj na spôsob, akým Capote porozprával tento cudzí príbeh - chladnokrvne, elegantne, a práve preto fascinujúco.

Ale to je už celkom iný Truman Capote, ako ho bolo vídať ku koncu jeho búrlivého života v spoločnosti. Unavený, za každú cenu provokujúci spisovateľ, ktorý chcel prekonať prekliatie tohto samotárskeho remesla.

Našťastie, literárne postavy nestarnú. A tak zostane Holly Golightlyová z Raňajok u Tiffanyho jednou z najkrajších ženských postáv literatúry minulého storočia.

SkryťVypnúť reklamu

DANIEL HEVIER

***

"Úspech je skoro to posledné, čo sa človeku odpúšťa."

Truman Capote

"Trumana nepoznám príliš dobre, ale mám ho rád. Je jedným z najlepších autorov mojej generácie. Píše najlepšie vety, s dokonalým slovosledom a rytmom. Nezmenil by som ani dve slovíčka v románe Raňajky u Tiffanyho, ktorý už teraz patrí do literárnek klasiky."

Norman Mailer

"Cítila som, že by som vedela hrať hlavnú postavu Holly. Tá úloha bol výzvou a chcela som ju za každú cenu. Mohla som byť dosť divoká. Dnes si myslím, že som Holly mohla zahrať ešte urážlivejšiu."

Audrey Hepburnová

"Napríklad môj prvý byt v New Yorku: miestnosti prepchaté starožitným nábytkom, veľký gauč potiahnutý červeným zamatom, omietka na stenách farby tabakového dymu. Všade boli obrázky zo starého Ríma, moje knihy, ceruzky, strúhadlá. Bol som majiteľom kľúča. Nič viac som nepotreboval, aby sa zo mňa stal spisovateľ, akým som chcel byť."

SkryťVypnúť reklamu

Truman Capote

Americký Oscar Wilde

- Truman Capote sa vlastným menom volal Truman Streckfus Persons. Bol jediným dieťaťom šestnásťročnej kráľovnej krásy a mladého kriminálnika v New Orleanse.

- Ako 24-ročný vydal debutovú knihu. Román Iné hlasy, iné izby vzbudil škandál, pretože v roku 1948 nebolo zvykom, aby niekto opisoval vzťah medzi mladým chlapcom a dekadentným transvestitom.

- K svojej homosexualite sa Capote otvorene hlásil. Jeho veľkou láskou bol Andy Warhol, s ktorým sa zoznámil v roku 1951. Desať rokov boli tajne zasnúbení, namiesto prsteňov si vymenili svoje nahé fotografie.

- Potom začal viesť výstredný život. Nechýbal na žiadnom večierku. Bez ohľadu na počasie všade nosil biely klobúk, slnečné okuliare a šál.

- Keď si však za námet novej knihy zvolil životy slávnych ľudí, obrátili sa mu chrbtom. Upadol do depresií, z ktorých sa liečil drogami a alkoholom. V roku 1982 v televízii oznámil, že sa mu scvrkáva mozog. Zomrel mesiac pred svojimi 60. narodeninami na predávkovanie drogami.

SkryťVypnúť reklamu

 

Kornel Földvári: Capote má dušu podivuhodného básnika

"Truman Capote má dušu podivuhodného básnika, ktorý uprostred reálií každodennej Ameriky dokázal objaviť Ameriku plnú bizarností. Zobrazuje v nej ľudí-čudákov, ľudí citlivých a zraniteľných. Sú to ľudia, ktorými preniká túžba po živote plnom dôstojnej ľudskej existencie. Raňajky u Tiffanyho som čítal dávno, možno si ich týmto vydaním oprášim v pamäti," povedal o treťom titule Svetovej knižnice SME, ktorý sa začne predávať v pondelok, spisovateľ a publicista Kornel Földvári.

(zk)

Novela, ktorá ho najviac preslávila

Truman Capote (1924 - 1984) sa narodil v New Orleanse v USA. Vyrástol a vyštudoval na americkom juhu, potom pracoval dva roky v redakcii literárneho časopisu New Yorker. Neskôr žil v slobodnom povolaní.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho románovým debutom boli Iné hlasy, iné izby (1948), strašidelný aj nostalgický príbeh citlivého chlapca, záznam dospievania so zriedkavým pochopením pre psychiku dieťaťa. Lúčna harfa (1951) je fantastický príbeh o dospievajúcom mladíkovi, obraz sprisahania detí a starcov proti každodennému životu dospelých. Úspech mala aj zbierka poviedok Strom noci (1949), ktorá potvrdila autorovo nadväzovanie na najlepšie tradície južanskej "gotickej" prózy.

Jeho najslávnejším dielom je novela Raňajky u Tiffanyho (1958), ktorú spopularizovalo aj legendárne filmové spracovanie s Audrey Hepburnovou v hlavnej úlohe. Román Chladnokrvne (1965) bol obsiahlou štúdiou o štvornásobnej vražde, ktorá otriasla malým kansaským mestečkom.

Písal aj eseje, reportáže, filmové scenáre a texty k muzikálom. Jeho posledný román Vyslyšané modlitby bol publikovaný až posmrtne roku 1987.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je Svetová knižnica SME?

Svetová knižnica SME je jedinečnou kolekciou kníh, ktorú prináša svojim čitateľom náš denník. Je zostavená zo 40 vrcholných diel svetovej a slovenskej literatúry 20. storočia s cieľom vytvoriť zbierku čitateľsky zaujímavej a pútavej literatúry. Vynikajúce diela od svetoznámych autorov, ako sú Kurt Vonnegut, William Golding, Thomas Mann, Alberto Moravia a ďalších, sú ideálne pre chvíle oddychu a pohody. Cieľom edície je priniesť slovenskému čitateľovi hodnotnú literatúru v kvalitnom prevedení v tvrdej väzbe za cenu, ktorá by ju urobila dostupnou širokej verejnosti.

Jednotná cena 185 korún

Jednotlivé tituly Svetovej knižnice SME budú vychádzať každý týždeň. Každá kniha vyjde v prvý pracovný deň a bude v predaji po dobu jedného týždňa. Tituly edície sa budú predávať na všetkých miestach predaja denníka SME výhradne spolu s denníkom, pričom cena za knihu bude len 185 Sk.

SkryťVypnúť reklamu

Výhody pre predplatiteľov

Predplatitelia denníka SME budú mať príležitosť objednať si zbierku ako celok a získať tak jednotlivé tituly ešte výhodnejšie, čím zároveň získajú istotu, že ani jeden titul edície im neunikne. Svetovú knižnicu SME si môžu objednať len predplatitelia denníka SME.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 761
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 056
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 750
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 4 630
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 470
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 838
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 591
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 294
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu