Ako prvý zobral Goldingov román do rúk britský divadelný a filmový režisér Peter Brook. Hovorí, že jediné, čo k nakrúteniu filmu potreboval, bola malá suma peňazí, deti, kamera a pláž. Jeho Boh múch z roku 1963 dodnes udivuje vynikajúcim režisérskym vedením mladých nehercov. Brook si v niektorých miestach dovolil vynechať Goldingove dialógy a nahradil ich len tichými výmenami pohľadov. Tento film kladú kritici vysoko nad americký film Harryho Hooka z roku 1990 (snímka dolu), do ktorého sa mnoho z románovej symboliky nedostalo.
Prvé sfilmovanie knihy (1963)
* Všetci herci-chlapci s výnimkou jedného boli amatéri a pochádzali z USA, Portorika, Jamajky, Panenských ostrovov. Angličan bol medzi nimi iba jeden.
* Nikto zo štábu dovtedy nemal skúsenosti s celovečerným filmom - pre producenta a kameramana to bola dokonca prvá skúsenosť s filmom vôbec.
* Ostrov Vieques, jedno z miest, kde sa nakrúcalo, už niekoľko rokov napriek protestom miestnych obyvateľov využíva americká NASA ako výcvikové centrum.
* Film vznikol za necelých deväťdesiat dní, pričom chlapci museli často pracovať desať hodín denne, čo sa dnes považuje za nelegálne.
* Vyše roka trvalo, než sa tvorcom podarilo zosynchronizovať zvuk s obrazom filmu.
* Zábery z pojedania prasaťa sú realistické - chlapci jedli skutočné mäso holými rukami presne tak, ako to ukazuje film.
"Človek pácha zlo tak, ako včela vyrába med."
William Golding
"Kniha je krásna bájka - taká krásna, že ju možno považovať za trik podmanivého poetického štýlu. Vo filme nikto nemôže pripísať výzor a gestá trikom réžie. Násilnícke gestá, chamtivý výraz a tváre zážitku sú skutočné."
Režisér Peter Brook o svojom filme z roku 1963
"Áno, som síce všeobecným pesimistom, ale i kozmickým optimistom."
William Golding