Brusel 9. decembra (TASR) - Budúcnosť Európy bude dominovať v piatok a sobotu (14. a 15. decembra) na summite prezidentov a premiérov členských štátov Európskej únie, ktorí sa zídu na kráľovskom zámku v bruselskej štvrti Laeken.
Summitom vyvrcholí polročné predsedníctvo Belgicka v EÚ, ktorého pôvodný program do veľkej miery ovplyvnili teroristické útoky na USA z 11. septembra. Pôjde už o tretiu vrcholnú schôdzku európskych lídrov tento polrok. Prvýkrát sa stretli mimoriadne 21. septembra v Bruseli práve kvôli terorizmu, 19. októbra rokovali neformálne v Gente.
"Zlatým klincom" summitu má byť Laekenská deklarácia, ktorá vytýči obsah a metódu práce pre budúcu reformu EÚ naplánovanú na rok 2004. Jej prípravou sa bude od jari budúceho roka zaoberať konvent, ktorý v Laekene oficiálne vyhlásia.
S návrhom deklarácie je na okružnej ceste po hlavných mestách EÚ belgický premiér Guy Verhofstadt. Dokument, ktorý obsahuje niektoré radikálne návrhy vrátane priamej voľby predsedu Európskej komisie, vytvorenia druhej komory Európskeho parlamentu z terajšej rady ministrov a vytvorenia európskej ústavy, sa v mnohých krajinách nestretol s nadšenými reakciami.
Najmä Británia, Francúzsko a Dánsko ho označili za prehnane ambiciózny a nevyvážený. Podľa mnohých diplomatov sa Verhofstadt príliš opiera o nemecký federalistický model budúceho usporiadania Európy. Preto s najväčšou pravdepodobnosťou dôjde na summite k výrazným zmenám v návrhu deklarácie.
Druhou veľkou témou summitu by malo byť blížiace sa rozšírenie EÚ. Premiér Verhofstadt na októbrovom gentskom summite avizoval, že Laeken by mohol vymenovať prvé krajiny, ktoré budú na konci roku 2002 pripravené na členstvo. Neskôr svoje slová upresnil s tým, že európski lídri v Laekene len dôkladne posúdia pokrok a prípravu jednotlivých kandidátov a z ich analýzy by malo vyplynúť, ktoré krajiny majú šancu.
Šéfovia štátov a vlád EÚ dostanú na stôl strategický dokument Európskej komisie o rozšírení a hodnotiace správy 13 kandidátov, práve tieto materiály budú slúžiť na dôkladnú analýzu.
Belgický minister zahraničia Louis Michel nedávno avizoval, že Laeken prinesie kandidátom niekoľko posolstiev: prisľúbi dodržanie časového harmonogramu z Nice a Göteborgu (ukončenie rozhovorov v roku 2002, vstup pred voľbami do EP v roku 2004), potvrdí nezvratnosť procesu a šancu až desiatich krajín vstúpiť v roku 2004.
Lídri EÚ odovzdajú tieto posolstvá svojim kolegom z kandidátskych krajín na sobotňajšom pracovnom obede. Slovenskú delegáciu bude viesť premiér Mikuláš Dzurinda.
Európska rada, ako sa schôdzka prezidentov a premiérov EÚ oficiálne nazýva, by mala v Laekene vyhlásiť za operatívnu európsku jednotku rýchlej reakcie. Ešte pred summitom sa očakáva dohoda EÚ a NATO o prístupe tejto jednotky k prostriedkom aliancie, ktorú dlhé mesiace blokovalo Turecko.
Ak sa nepodarí dohoda skôr, európski lídri sa budú musieť zaoberať tiež jednotným európskym zatykačom, ktorý má byť jedným z kľúčových nástrojov boja proti terorizmu. Jeho schválenie blokuje ako jediná krajiny Taliansko. Boj proti terorizmu je ďalšou témou naplánovanou na dvojdňové rokovanie. Prezidenti a premiéri sa nevyhnú ani aktuálnej situácii na Blízkom východe a v Afganistane a ekonomickým otázkam.
Summit budú už tradične sprevádzať mohutné demonštrácie odborárov a antiglobalistov, ako aj prísne bezpečnostné opatrenia. O bezpečnosť delegátov sa bude dokonca starať aj NATO.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh