Štátna podpora k hypotekárnemu úveru na nadobudnutie bývania by mala narásť. V súčasnosti môžu ľudia získať na kúpu nehnuteľnosti staršej ako dva roky dotáciu jedno percento k úrokom z úveru. Podpora by mala podľa návrhu ministerstva pre miestny rozvoj stúpnuť asi o percento.
Ministerstvo tiež zvažuje zjednotenie podpory na staršie a nové nehnuteľnosti. Dnes sa podpora k hypotékam na novostavby pre nízke úrokové sadzby na trhu neposkytuje. Minister pre miestny rozvoj Jiří Parobek odmietol, že by sa na väčšiu podporu hypoték presunuli peniaze z podpory stavebného sporenia. "Myslím, že by to nebolo užitočné," povedal. Hypotéky sú podľa neho určené predovšetkým pre vyššiu príjmovú vrstvu obyvateľstva. "Chceme podporiť všetky formy bytovej výstavby pre všetky vrstvy obyvateľstva," dodal minister.
Na nákup bytu by podľa Parobeka mala slúžiť i mladomanželská pôžička vo výške 300 000 korún. Ľudia by mali mať možnosť využiť ju na kúpu nového i staršieho bytu alebo domu. Podľa Parobeka by to malo byť do piatich rokov od kolaudácie. "Počítame tiež s tým, že by to malo byť na nákup družstevných podielov alebo na odkúpenie pohľadávok. Aj týmto spôsobom môžu mladí ľudia získať za rozumné peniaze byt," uviedol minister.
Ekonómovia už dávnejšie uviedli, že by sa štát mal sústrediť na väčšiu podporu súčasných príspevkov na bývanie, ako na vymýšľanie nových. Napríklad mladomanželská pôžička podľa hlavnej ekonómky Next Finance Markéty Šichtařovej trhu bývania výrazne nepomôže. "Pôžička vo výške 300 000 korún je príliš malá na to, aby pomohla rodine ku kúpe bytu," uviedla Šichtařová. Dodala, že štát by mohol namiesto novej pôžičky zvýšiť napríklad práve dotáciu k úrokom z hypotekárneho úveru.
Pre trh bývania by podľa ekonómov bolo prínosné namiesto mladomanželskej pôžičky uvoľniť nájomné, znížiť dane a zjednodušiť mladým ľuďom prístup na trh práce. Vláda by tak mladým rodinám podľa nich pomohla viac ako predvolebným rozdávaním peňazí.
Spracované podľa ČTK