Vysoké školy, ktoré na prijímacích skúškach vyžadujú od uchádzačov preukázať talent, začnú pomaly uzatvárať prihlášky na štúdium v akademickom roku 2005/2006. Väčšina z nich má posledný termín 30. novembra, len fakulty Vysokej školy múzických umení a Drevárska fakulta Technickej univerzity vo Zvolene majú termíny o niečo predĺžené.
Hoci kedysi bol na odbory vyžadujúce talent veľký nával, dnes majú uchádzači pomerne veľké šance. Populačné ročníky sú totiž z roka na rok slabšie, takže aj návaly na vychytené odbory sa zmenšujú. Druhým dôvodom je fakt, že vysoké školy začali dostávať peniaze podľa počtu študentov, preto sa niektoré snažia prijať ich čo najviac. "Vlani sme zobrali aj takých uchádzačov, ktorí nemali dostatočný počet bodov," priznáva prodekanka pre štúdium na Fakulte hudobných umení Akadémie umení v Banskej Bystrici Margita Gromová.
O ostatné fakulty, ktoré robia talentové skúšky, je však stále ešte zhruba dvojnásobný záujem. Podľa údajov z Ústavu informácií a prognóz školstva napríklad Fakulta umení na Technickej univerzite v Košiciach vlani prijala zo 170 študentov, ktorí sa zúčastnili prijímačiek, len 54. Podobne Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave prijala z 372 uchádzačov len 104, teda asi tretinu, a Fakulta telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského asi polovicu.
Ak máte talent a chuť študovať na niektorej zo spomínaných vysokých škôl, oplatí sa prijímacích skúšok zúčastniť. Absolventi týchto vysokých škôl sa totiž v praxi uplatňujú celkom dobre. Navyše, ak na skúškach neuspejete, máte ešte šancu zúčastniť sa prijímacích pohovorov na iných vysokých školách, keďže väčšina ich má prijímacie pohovory až v máji-júni.
Dokedy treba poslať prihlášky na školy vyžadujúce talent? Kedy sú prijímačky a koľko sa za ne platí? Ako sa uplatnili absolventi týchto škôl tohto roku v praxi?
Čo radia vrcholní predstavitelia fakúlt a univerzít, ako na talentových skúškach najlepšie uspieť? Plus aktuálna informácia o spoplatnení štúdia na vysokých školách.
V utorok, v denníku SME