Život pavúkov je pozoruhodný. FOTO - ARCHÍV
váčky.
Na druhej strane je pavúčí svet nesmierne rozmanitý a zaujímavý. U nás žije takmer tisíc druhov pavúkov. Na celom svete je popísaných približne 35 000 druhov a zrejme nejde o konečný počet. Obrovské pavúky merajú až desať centimetrov, najmenšie necelý milimeter.
Pavúky sú pre človeka zväčša neškodné, ale keďže každé pravidlo má výnimku, zástupcovia rodu Lamhrodectes so snovačkou jedovatou alebo čierna vdova produkujú jedovaté výlučky. Pri neopatrnej manipulácii sa môžu dostať na pokožku človeka, kde vyvolávajú pocit svrbenia, prípadne bolesti a pľuzgieriky. Každý chovateľ jedovatých pavúkov má mať preto poruke príslušný protijed.
Takmer pri všetkých druhoch pavúkov je samička väčšia ako samec. Pavúčie "nahováračky" nie sú však žiadny špás. Keď nápadník nevystihne ochotu družky ku kopulácii, zožerie ho ako inú korisť. Samčeky niektorých druhov pri dvorení preto prinášajú svojej vyvolenej pochúťku zabalenú v pavučine. Až keď si je gavalier istý, že samička darček prijala a s chuťou sa zahryzla do jeho obsahu, stáva sa otcom budúceho potomstva. Pri iných druhoch sa samec snaží upútať pozornosť samičky rituálnym tancom, aby si ho nesplietla s korisťou. Ďalšie pavúky sú "prešibané". Priblížia sa k samičke a v zápale hry ju pripútajú k podložke. Kopulácii nič neprekáža, ale samec si nemôže dlho vychutnávať pocit Casanovu, pretože samička sa čoskoro snaží dostať z nedobrovoľného uväznenia. Ak sa jej to podarí a nablízku ešte zastihne samca, je mu beda.
Samička každého rodu má typický prejav starostlivosti o potomstvo. Niektorá nosí oplodnené vajíčka na tele, kde prebieha celý ich vývoj, iné kladú znášku do zeme či do vyhrabaných jamôk, štrbín stromu, na konáre a podobne. Ďalšie zamotajú vajíčka do kokónov alebo zavesia na vlákna. Ing. PETER ORSZÁG