Prinášame výber jednej takejto korešpondencie. Tvoria ho výňatky z telegramov, ktoré veľvyslanectvo USA v Československu posielalo americkému ministerstvu zahraničných vecí. Americkým veľvyslancom tu vtedy bola Shirley Temple Blacková.
Publikáciu Praha - Washington - Praha pred niekoľkými dňami vydala Knihovna Václava Havla.
Odoslané: 18. novembra
Vec: Brutálne potlačenie demonštrácie českých študentov
Veľvyslankyňa informuje o tom, čo sa v Prahe 17. novembra stalo. Na záver pridáva svoj komentár: "Toto je prvá masová výhradne študentská demonštrácia od roku 1969 a predstavuje pre Jakešov režim zlomovú udalosť. Mení náš celkový pohľad na vyhliadky tohto režimu. Brutálny policajný zásah proti mladým ľuďom bude mať u väčšiny obyvateľstva širokú odozvu (...) To by malo zlikvidovať posledné zvyšky legitimity, ktorú si režim v očiach širokej verejnosti ešte zachováva."
Odoslané: 20. novembra
Vec: Verejnosť i sovietski predstavitelia chcú Jakešovo
vedenie prinútiť k reformám
Veľvyslankyňa rozoberá víkendové udalosti. Tie podľa nej od základu zmenili tunajšiu politickú scénu. "Jakešovo vedenie (i sám Jakeš) po nich pôsobí ďaleko zraniteľnejšie ako ešte pred týždňom. Masové demonštrácie (...) dosadili do tunajšej politickej rovnice prvok až dosiaľ chýbajúci: rýchlo sa šíriaci odpor obyvateľstva, sprevádzaný výzvami študentov a ďalších občanov, aby sa pokračovalo v protestoch."
Odoslané: 21. novembra
Vec: Demonštrácia na Václavskom námestí
21. novembra dopoludnia: vypočuté rozhovory
Veľvyslankyňa sprostredkúva zážitky manželky pracovníka veľvyslanectva na potulkách Prahou, ktorá vypočula rozhovor hlúčika starších ľudí. "Diskutovali o udalostiach predošlých dní a uplynulých päťdesiatich rokov. Mnoho z toho, čo vraveli, pripomínalo hovory, ktoré Česi už dlho vedú šeptom, no teraz sa k tomu pridávala zrejmá radosť z toho, že to všetko môžu vravieť nahlas, verejne, pred cudzincami."
Odoslané: 28. novembra
Vec: Ďalší vývoj programu a organizácie Občanského fóra
Veľvyslankyňa objasňuje, o čo hnutiu ide. Popritom poznamenáva: "Podľa nášho dojmu niektorí študentskí vodcovia majú pocit, ako by im Občanské fórum 'ich revolúciu' ukradlo (...) Aj niektorí robotníci majú militantnejšie názory než vedenie Občanského fóra." V ďalších dňoch podľa nej bude "rozhodne zaujímavé" sledovať, ako predstavitelia hnutia budú s jednými i druhými konať.
Odoslané: 29. novembra
Vec: Československá pokojná revolúcia a jej vyhliadky
Zástupca veľvyslankyne Russell sumarizuje. "Za menej ako dva týždne trvania tejto revolúcie sú autorita KSČ a jej kontrola nad spoločnosťou mimoriadne podkopané. Vnútorné rozkoly sa prehlbujú." Vyhliadky formuluje opatrnejšie. "KSČ sa síce zakymácala, no rozhodne ešte nie je na konci so silami a dobrovoľne nespácha politickú samovraždu tým, že pripustí slobodné voľby."
Odoslané: 5. decembra
Vec: Občanské fórum vyvíja aktivitu
na východnom Slovensku
Veľvyslankyňa tlmočí dojmy pracovníka veľvyslanectva z ciest po krajine, ktorý najprv navštívil ústredie hnutia v Košiciach. "Organizátori sa zdali optimistickí, energickí a sebaistí. Boli síce natoľko opatrní, že pracovníka (veľvyslanectva) požiadali, aby preukázal svoju totožnosť, ale dosiaľ sa vraj so zastrašovaním zo strany polície nestretli."
Všetky ostatné navštívené miesta "vykazovali známky občianskeho politického aktivizmu, snáď iba s výnimkou Svidníka, pochmúrnej aglomerácie nedávno postavených panelákových sídlisk a schátraných nákupných komplexov v sovietskom štýle. Všade boli transparenty a vývesné tabule".
Napriek tomu, že tamojší komunistický funkcionár, s ktorým pracovník veľvyslanectva hovoril, Slovensko označil za chudobnú oblasť, "životná úroveň miestneho obyvateľstva sa zdá slušná. Pohodlné, dôkladne postavené rodinné domy sú vo vidieckych oblastiach bežné. Aj automobily sú bežné. Zásoby kvalitných potravín a ďalšieho spotrebného tovaru sa zdajú primerané, regály v obchodoch sú plné". (joč)