Rím/Brusel 10. decembra (TASR) - Spor medzi Talianskom a zvyškom EÚ vyvolaný odmietavým postojom Ríma k dohode o spoločnom európskom zatykači bude vyriešený pred víkendovým summitom únie. Dnes to vyhlásil vysoký predstaviteľ talianskej vlády.
Paolo Bonaiuti, štátny tajomník kabinetu Silvia Berlusconiho, vyjadril presvedčenie, že chúlostivá otázka by mohla byť uzavretá na utorkových rokovaniach belgického premiéra Guy Verhofstadta s Berlusconim. "Som presvedčený, že bude nájdená dohoda, ktorá zaručí práva talianskych občanov v rámci európskej ústavy," povedal Bonaiuti.
Verhofstadt, ktorého krajina končí polročné predsedníctvo v EÚ, do Ríma pricestuje v snahe na poslednú chvíľu vyriešiť krízu pred belgickým summitom pätnástky.
Európski partneri Talianska sa minulý týždeň dohodli o nahradení zložitej procedúry vzájomného vydávania obvinených osôb, ktorá je momentálnou praxou medzi krajinami EÚ. Pružnosť pri stíhaní podozrivých má zabezpečiť dohoda o spoločnom zatykači, ktorá obsahuje 32 vážnych zločinov, pričom niekoľko z nich súvisí s terorizmom.
Taliansko spočiatku chcelo vyškrtnúť zo zoznamu zločinov finančné delikty, napríklad korupciu a podvod. Neskôr súhlasilo s tým, že prijme celý zoznam, ale do konca roku 2007 - čo však odmietol zvyšok EÚ.
Podľa talianskych médií Rím je pripravený navrhnúť nový kompromis. Otázka zatykača je aj predmetom dnešných rokovaní tamojších centristicko-pravicových strán.
Diplomati EÚ v Bruseli vyjadrili optimizmus, že Berlusconi v otázke zatykača ustúpi. "Som optimistický. Signály, ktoré dostávame, sú pozitívne," povedal vysokopostavený diplomat EÚ po neformálnych stretnutiach šéfa talianskej diplomacie Renata Ruggiera s belgickým a španielskym náprotivkom.
Otázka spoločného európskeho zatykača vyvolala jednu z najvážnejších kríz EÚ odvtedy, čo Berlusconi v júni zvíťazil v parlamentných voľbách.
Väčšina talianskych ministrov vyhlásila, že zatykač by mohol porušiť práva Talianov a viesť k politicky motivovaným krokom zo strany zahraničných sudcov.
Opozičné stredoľavé strany a niektoré denníky však Berlusconiho - mediálneho magnáta a miliardára - obvinili, že kladie osobné záujmy pred záujmy krajiny. Španielsky sudca Baltasar Garzón v októbri zmrazil vyšetrovanie proti Berlusconimu v súvislosti s údajným daňovým podvodom v Španielsku. Zastavenie vyšetrovania platí na dobu, kým bude mať Berlusconi z titulu premiéra imunitu.
Berlusconi bol v Taliansku veľakrát obvinený z korupcie, jeho vinu však súdy nikdy nepotvrdili.