Od nového roku sa obyvatelia Slovenska môžu rozhodnúť o svojom budúcom dôchodku. Budú si môcť vybrať, či budú dostávať dôchodok zo Sociálnej poisťovne ako doteraz, alebo časť ich penzie bude tvoriť príjem z dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Nie každému sa však prestup do dvojzložkového dôchodkového systému oplatí. Prvoradým kritériom jeho výhodnosti je obdobie, počas ktorého bude do neho sporiteľ prispievať, teda vek. Výnosnosť však určujú aj iné faktory, napríklad zmena v systéme výplat zo Sociálnej poisťovne alebo miera zhodnotenia peňazí v dôchodkových fondoch.
Čím mladší tým výhodnejší
Dvojzložkový dôchodkový systém by sa mal jednoznačne vyplatiť mladým ľuďom. Tí totiž majú dosť času na to, aby si na účte v dôchodkovej správcovskej spoločnosti nasporili dostatok peňazí. S rastúcim vekom sa táto možnosť znižuje. Podľa prepočtu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR je odkladanie si na vlastný účet výhodné pre tých, ktorí do dôchodkového systému budú prispievať viac ako 18 rokov. Ak bude vtedy vek odchodu na dôchodok 63 rokov, ide o ľudí mladších ako 45 rokov.
Dôchodky zo Sociálnej poisťovne
sa budú meniť
Tento prepočet je však založený na viacerých dnes neznámych premenných. Nie je známe ako sa budú v budúcnosti meniť dôchodky vyplácané zo Sociálnej poisťovne. Od začiatku tohto roka sa dôchodky zvyšujú každý rok automatický, podľa rastu reálnych miezd v predchádzajúcom roku. Budúce dôchodky budú teda závisieť od vývoja slovenskej ekonomiky. Prepočet ministerstva práce ráta s rastom miezd o dve percentá. Ak to bude viac, dôchodky zo Sociálnej poisťovne porastú rýchlejšie. Ten kto bude mať dôchodok len z poisťovne tak bude vo výhode. Dvojzložkový systém sa potom oplatí, oproti predpokladu ministerstva práce, ešte mladším ľuďom. V opačnom prípade sa hranica veku výhodnosti posunie smerom nahor.
Nie je okrem toho jasné ako sa k dôchodkom zo Sociálnej poisťovne postavia vlády v budúcnosti. Vzhľadom na demografický vývoj sa bude pravdepodobne musieť dôchodok z poisťovne meniť. Jeho výhodnosť sa bude znižovať. Vplyv bude mať i to, koľko ľudí sa rozhodne pre sporenie v dôchodkových správcovských spoločnostiach. Ich peniaze totiž budú v Sociálnej poisťovni chýbať. Vykrytie tohto rozdielu bude na budúcich vládach. Štedrosť Sociálnej poisťovne tak bude závisieť na možnostiach štátu.
Úspešnosť investícií
Výhodnosť dvojzložkového systému ovplyvní i miera výnosnosti investícií v dôchodkových správcovských spoločnostiach. Ministerstvo práce predpokladá pri svojom výpočte zhodnotenie vo výške 3,5 percenta. Môže to však byť viac i menej. Mieru zhodnotenia nedokáže nikto vopred zaručiť. Bude závisieť od vývoja na finančných trhoch, ale aj od úspešnosti dôchodkovej správcovskej spoločnosti a zvoleného dôchodkového fondu. Ak napríklad peniaze sporiteľ investuje do rizikového fondu s väčším možným výnosom, malo by byť jeho dlhodobé zhodnotenie vyššie ako pri konzervatívnom fonde, ktorý investuje len do tých najbezpečnejších aktív. Vyššie zhodnotenie potom posunie hranicu veku výhodnosti dvoj-zložkového systému nahor, nižšie zas opačne.
Ďalšie atribúty
Na prepočet výhodnosti však vplývajú ešte viaceré premenné.
Ministerstvo napríklad predpokladá, že desať percent svojho pracovného života bude sporiteľ nezamestnaný, alebo z iných dôvodov nebude prispievať do dôchodkového systému. Ak sa tento čas skráti, zvýši sa i vek, od ktorého je výhodné vstúpiť do dvojzložkového systému. Časť výnosov odoberú i poplatky dôchodkových správcovských spoločností. Ich výška teda tiež ovplyvní výhodnosť systému.
Posúdenie výhodnosti je teda u každého individuálne. Treba zohľadniť viacero faktorov. Najdôležitejší je vek, dôležitý je i predpoklad toho, aké budú v budúcnosti výplaty penzií z oboch pilierov nového systému. Aj ministerstvo práce odporúča každému výhodnosť sporenia v dôchodkových správcovských spoločnostiach zvážiť. Pri rozhodovaní môže pomôcť i kalkulačka na stránke www.dochodok.gov.sk.
Možnosť voľby
Pri rozhodovaní má teda každý na výber. Do dvojzložkového dôchodkového systému musia povinne vstúpiť len študenti prvých a druhých ročníkov stredných škôl. Možnosť vstúpiť naopak nemajú zamestnanci takzvaných silových rezortov - príslušníci ozbrojených síl, Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu, Zboru väzenskej a justičnej stráže, Železničnej polície a colníci. Tí majú vlastný systém dôchodkového zabezpečenia.
Ostatní majú možnosť voľby. Dôchodok z dôchodkovej správcovskej spoločnosti však bude možné dostávať až po desiatich rokoch sporenia. Tým, ktorí predpokladajú, že do dôchodku pôjdu skôr ako o desať rokov, sa preto vstup do druhého piliera neodporúča.
Väčšina obyvateľov Slovenská má na vstup do nového systému čas od začiatku budúceho roku do konca júna 2006. Ten kto sa nerozhodne v tomto termíne, už do nového systému nemôže vstúpiť a zostane ako doteraz prispievať do Sociálnej poisťovne. Výnimku majú len študenti alebo nezamestnaní, ktorí do konca tohto termínu neboli zapojení v dôchodkovom systéme. Do druhého piliera môžu vstúpiť i po prvom júli 2006 a to do 30 dní po tom ako sa zamestnajú, stanú sa živnostníkom, nastúpia na rodičovskú dovolenku, základnú vojenskú službu alebo civilnú službu. (pa)