Postupné znižovanie cien osobných počítačov koncom minulého storočia prispelo k ich masovému rozšíreniu v podnikoch a domácnostiach na celom svete. Nič to však nemení na fakte, že často nie sú ani zďaleka takým šikovným a efektívnym pomocníkom, akých by sme z nich chceli mať. Neustále inštalácie a reinštalácie, pokazené pevné disky, "odídené" pamäte, ale aj nekompetentné zásahy laických používateľov či vysoká zraniteľnosť voči počítačovým vírusom majú na svedomí nejednu vrásku na čelách firemných administrátorov. Z nového superpočítača je o pár rokov starý vyslúžilec a celý kolotoč nákupov, inštalácií, upgrade a opráv sa môže začať odznovu.
Situácia v oblasti podnikových desktopov sa ale postupne mení. Veľkí výrobcovia hardvéru znovu objavili niektoré výhody terminálov, pridali k nim multimediálne vlastnosti osobných počítačov a uviedli ich na trh v podobe tenkých klientov. Jedným z najväčších propagátorov tenkých klientov je americký gigant Sun Microsystems, ktorého tenký klient Sun Ray ponúka popri zachovaní funkcionality osobného počítača viacero unikátnych vlastností napr. hot-desking či autentifikáciu čipovou kartou. Koncoví užívatelia sú pripojení k serverom prostredníctvom Sun Ray zariadení - tenkých klientov, ktoré umožňujú bezpečný a spoľahlivý prístup ku všetkým podnikovým dátam a aplikáciám, podobne ako bežné PC. Administrácia a upgrade infraštruktúry prebiehajú len na strane servera, na ktorom bežia všetky aplikácie, samotný klient len zobrazuje výstupy a preberá vstupy od užívateľa. Odpadá tak nutnosť inštalácií či inej časovo náročnej starostlivosti o desktopy a celá príprava Sun Ray zariadenia spočíva v jeho zapojení do siete. Výsledkom je v podstate nulová administrácia a takmer žiadne morálne zastarávanie desktopov. Navyše, centralizácia dát na serveri umožňuje ich jednoduchšiu ochranu znížením počtu zraniteľných miest. Pôvodným prostredím pre riešenia Sun Ray tenkých klientov bol operačný systém Solaris, ku ktorému neskôr pribudol Linux, pričom riešenie je otvorené aj pre aplikácie bežiace v prostredí Windows a iných rozšírených platformách. Na Slovensku má v nasadzovaní Sun Ray zariadení najviac skúseností bratislavský UNIT. Firma dokonca vyvinula vlastnú aplikáciu RayMote W*Admin na zefektívnenie správy Sun Ray inštalácií, s ktorou sa začína presadzovať aj v zahraničí.
Jednou so zaujímavých vlastností RayMote je možnosť vytvorenia heterogénneho desktopu, kde majú užívatelia možnosť pracovať s UNIX a Windows aplikáciami súbežne na jednej pracovnej ploche. To sa prejavuje vo vyššej schopnosti prispôsobovania vlastností desktopov potrebám jednotlivých používateľov. Silnou stránkou Sun Ray architektúry je jej bezpečnosť, RayMote k nej prispieva možnosťou definovať bezpečnostnú stratégiu profilov prostredníctvom dodatočnej autentifikácie, prístupových práv či povolených aplikácií, čím sa výrazne znižuje riziko zneužitia podnikových zdrojov. Systémový administrátor môže prideliť užívateľské práva a prístup k desktopovým aplikáciám, pričom všetky operácie, ktoré nie sú špecificky povolené, sú zakázané. Prehľadné grafické prostredie umožňuje administrátorovi vytvoriť a modifikovať nastavenie profilov, typických vlastností užívateľských desktopov. Nastavenia v profiloch zahŕňajú nastavenie vzhľadu desktopu, ikony pre individuálne aplikácie, položky menu, akcie (definované typy bežiacich aplikácií), prístupové práva, funkčné moduly (typ manažéra okien, prídavné moduly pre bezpečnosť), atď. Manažment užívateľov môže byť vykonávaný aj vzdialene prostredníctvom štandardného web browsera a tak môže administrátor ľahko vykonávať úlohy aj na vzdialených pobočkách firmy alebo napr. zo zahraničia. Použitím RayMote W*Admin sa stávajú možnosti a funkčnosť platformy Sun Ray takmer neohraničené a posúvajú ju do polohy univerzálneho komunikačného zariadenia, schopného plniť rôzne úlohy v rámci infraštruktúry podniku.
(pr)