Ministerstvo práce ušetrilo na postihnutých 400 miliónov

BRATISLAVA - O takmer 400 miliónov korún menej vyplatilo ministerstvo práce v prvom polroku na náhradách pre zdravotne postihnutých občanov. Kompenzácie vyplácalo 106 380 ľuďom, kým v rovnakom období minulého roka ich bolo o 70 751 viac.

Novely zákonov sprísnili podmienky na získanie kompenzácií, ministerstvo však upozorňuje, že pokles môže byť skreslený, pretože mnohí z tých, ktorí pri prehodnocovaní nárok na náhrady stratili, sa odvolali alebo požiadali o nové posúdenie. Po ňom môžu príspevok opäť získať.

V prvom polroku vyplatilo ministerstvo 1,7 miliardy korún, presne o 393,7 milióna menej ako za prvý polrok minulého roka. Podľa najnovšej správy o sociálnej situácii obyvateľov klesol najmä počet kompenzácií zvýšených výdavkov na diétu, hygienu či ošatenie, a to z priemerného mesačného počtu 115 958 poberateľov v prvom polroku 2003 na 78 903 v prvom polroku 2004. Na tieto príspevky stratili nárok ľudia s niektorými ľahšími diagnózami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nové zákony od začiatku tohto roka zmenili aj systém posudzovania zdravotne postihnutých ľudí, do úvahy sa prestali brať viaceré súvisiace postihnutia. Úradníci teda mechanicky škrtli všetky zvýšenia a na posúdenie brali do úvahy iba percentá pridelené za hlavné postihnutie.

Mnohí postihnutí tak zo systému vypadli bez toho, aby niekto skúmal, či sa nezhoršilo ich hlavné postihnutie a či by zaň nemali dostať viac percent. Organizácie zdravotne postihnutých aj samotní úradníci ľuďom radili nedovolávať sa, ale požiadať o nové posúdenie s novými zdravotnými posudkami.

Za prvý polrok tohto roka mierne stúpol počet poberateľov príspevku na prevádzku auta, ktorý sa zvýšil z 500 na 700 korún. Ministerstvo tak vyplatilo ľuďom o 43 miliónov viac. Pribudlo aj 440 poberateľov príspevku na osobnú asistenciu.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo sa novými zákonmi snažilo ušetriť aj na príspevku za opatrovanie, keď od januára začalo skúmať príjem postihnutých a podľa neho krátiť príspevok pre opatrovateľa. Opatrovateľom - dôchodcom sa okrem toho ešte príspevok kráti podľa výšky ich dôchodku.

Náklady na tento príspevok v prvom polroku klesli o 201 miliónov, ministerstvo vyplatilo opatrovateľom 977 miliónov. Napriek tomu je podľa ministerstva "zrejmá pretrvávajúca tendencia rastu počtu poberateľov".

Prísnejšie zákony ministerstvo zdôvodňovalo snahou o udržateľnosť systému, pretože v posledných rokov výdavky podľa neho neúmerne narastali.

(haj)

Postihnutí sa stále preposudzovali

Podmienky na posúdenie zdravotného postihnutia sa tento rok viackrát menili. Najskôr museli lekári prehodnotiť všetkých postihnutých - prestali sa totiž brať do úvahy viaceré súvisiace postihnutia a preukaz ZŤP a kompenzácie mohol získať iba ten, kto splnil podmienky s hlavným postihnutím. Aj niektoré náhrady bolo treba prehodnotiť.

SkryťVypnúť reklamu

Príspevok za opatrovanie sa od februára začal krátiť, ak mal postihnutý príjem, u dôchodcov sa začal príspevok krátiť aj druhýkrát podľa výšky dôchodku opatrovateľa. Od septembra ministerstvo toto druhé obmedzenie pre dôchodcov zase zrušilo. V júli sa zmenila výška niektorých príspevkov závislých od životného minima.

Okrem toho úrady práce tento rok riešili tisícky nevybavených žiadostí, ktoré na ne prešli ešte zo starých okresných úradov. "Najstaršie sú z roka 2001, najviac ich je z roku 2003 a trochu menej z roku 2002," povedala Ildikó Poláčeková z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Staré žiadosti chcel úrad práce vyriešiť do konca roka. "Je predpoklad, že staré žiadosti občanov budú vybavené," hovorí Jana Ondrušeková z ústredia. ( haj)

SkryťVypnúť reklamu


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 156
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 063
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 262
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 665
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 074
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 874
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 570
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 375
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu