
Prvý československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk má na Slovensku po dlhom čase sochu. Je z bronzu a odhalil ju v sobotu v zámku v Topoľčiankach riaditeľ sekretariátu prezidenta Marián Parkányi (vľavo) s veľvyslancom Českej republiky Rudolfom Slánskym.
FOTO TASR - DANIEL VESELSKÝ
BRATISLAVA - Až osem rokov po rozdelení Československa odhalili na Slovensku prvú pamätnú sochu Tomáša Garrigua Masaryka, prvého československého prezidenta, a teda aj prvého prezidenta Slovákov.
V sobotu ju slávnostne odhalili na zámku v Topoľčiankach zástupcovia českých spolkov na Slovensku za prítomnosti českého veľvyslanca Rudolfa Slánskeho.
Po Masarykovi, ktorý spolu s Milanom R. Štefánikom zakladal demokratické Československo v roku 1918, nie je v Bratislave pomenovaná ulica ani námestie.
Podľa historika Dušana Kováča T. G. Masaryk je pritom jednou z najvýznamnejších postáv slovenských dejín. „Žiaľ, to, čo je faktami a historickou vedou dokázané, sa ešte stále neodráža vo vedomí spoločnosti. Do značnej miery to spôsobila dvojaká ideologická deformácia. Najprv ľudáci Masaryka očiernili, aby si nejakým spôsobom očistili vlastné svedomie od spolupráce s Hitlerom. Potom to bola komunistická deformácia, ktorá v ňom zasa videla agenta imperializmu. Žiaľ, za tých 50 rokov jednej a druhej totality to preniklo do spoločnosti a tá sa dodnes nevyrovnala s tým, aby ocenila Masaryka ako jedného z najzáslužnejších osobností v dejinách Slovákov.“
Zvláštny je aj osud dvojmetrovej bronzovej sochy T. G. M. Ešte v roku 1929 ju vytvoril uznávaný český sochár Otto Gutfreund a za života Masaryka sa vynímala pred budovou Krajského súdu v Nitre.
Po vzniku slovenského štátu v roku 1939 sochu odstránili, vrátiť na miesto ju však nechceli ani komunisti. Socha skončila v sklade Nitrianskeho múzea a pred roztavením ju zachránilo len to, že sa na ňu zabudlo.
„Vďaka rozprávaniu pamätníčok sme sa rozhodli ju nájsť. Bola v útrobách nitrianskej galérie,“ hovorí Miroslav Kohout z Českého spolku.
Na námestie v Nitre, kde pôvodne stála, sa však opäť nedostala. Nitriansky primátor Jozef Prokeš (SNS) síce povolil jej novú reinštaláciu, ale nie v Nitre, „pretože by to vraj mohlo roznietiť vášne, a na jej umiestnenie nie je dostatok politickej a inej vôle,“ tlmočil slová primátora Prokeša M. Kohout. MIRKA HOROBOVÁ