Hermann Hesse: Knulp (Tri príbehy z Knulpovho života)
Slovenský spisovateľ, Bratislava 2001, preložila Ľudmila Rampáková
Hrdinom Hesseho románu je tulák a spevák Knulp, človek, ktorý sa k ničomu nedopracoval a nevie sa zaradiť do okolitého sveta. Samozrejme, nie je spokojný, tuláctvo má na svedomí nešťastná láska, bieda mu podlomila zdravie a smrteľná tuberkulóza ho nakoniec privádza k otázke, či jeho život nebol jedným veľkým omylom.
Josef Štefan Kubín: Baba nad čerta
Baobab, Praha 2001, ilustrovala Tereza Říčanová
Ďalším titulom pražského nakladeľstva špecializujúceho sa na literatúru pre deti je zbierka rozprávok či ľudových rozprávaní jičínskeho rodáka, ktorý zo sympatií k slovenskému národu prijal meno Štefan. Autor (1864-1965) sa sám dožil „rozprávkových“ 101 rokov a z jeho knižky je cítiť, že ešte zažil ten čarovný starý svet, v jeho prípade podkrkonošský, kde si ešte ľudia dokázali rozprávať príbehy a neraz tým aj zaháňať noc, zimu a strach. Kubín rád navštevoval dediny a mestečká, zoznamoval sa s ľuďmi, ktorých si dokázal rýchlo získať, a túlal sa v ich rozprávaniach. Rešpektoval ich autentický jazyk, ktorý má potom pôvab samorastu a kúzelnosti.
Pavel Vilikovský: Posledný kôň Pompejí
Slovenský spisovateľ, Bratislava 2001
Náš človek v Londýne – ponúka na túto tému Pavel Vilikovský v práve vydanom románe s tradičnou bravúrou svoje majstrovstvo, originálnosť, úprimnosť a (preto?) neraz i sarkazmus. „Rozmýšľal som o názve práce, ktorú pre mňa vymyslel profesor Okey-Dokey: Prvky slovanskej citovosti v diele Josepha Conrada. Okey-Dokey si myslí, že som Slovan! On si myslí… Vtedy sa dostavil druhý úľak, ozajstný: Veď som! Reflexívne som zdvihol hlavu, akoby som sa chcel znovu pozrieť do zrkadla, presvedčiť sa, a uvidel som pred sebou tú tvár. V Londýne to bola neodvolateľne prázdna tvár, v zrkadle, moja. Čo chce odo mňa tento Slovan? Aby som priznal, že som dosiaľ žil v omyle, aby som sa od základu prehodnotil?“
Jared Diamond: Osudy lidských společností
Columbus, Praha 2000, preložil Zdeněk Urban
Stručná história všetkého o každom za posledných 13-tisíc rokov, ktoré uplynuli od poslednej doby ľadovej, to je jedna z mnohých charakteristík diela tohto amerického profesora fyziológie, autora slávneho Tretieho šimpanza. Kniha Osudy lidských společností bola v roku 1998 odmenená Pulitzerovou cenou.