M. S., Vlčany
Tieto príznaky na jablkách sú síce iba chybou krásy, ale pestovateľa upozorňujú na výskyt vážneho škodcu - štítničky nebezpečnej (Quadraspidiotus perniciosus), ktorá bola obávaným škodcom jadrovín v 50. a 60. rokoch minulého storočia. Štítnička nebezpečná (známejšia pod názvom červec sanjoský) sa zdržuje na kôre napadnutých stromov a živí sa rastlinnými šťavami. Dokáže pritom stromy tak oslabiť, že prestávajú rásť a počas niekoľkých rokov môžu aj uhynúť.
Keďže štítnička nebezpečná sa zdržuje na kôre ovocných drevín, účinne ju môžeme ničiť len vtedy, keď sú stromy bez listov. V minulosti sa preto proti nej úspešne používal tzv. zimný zmývací postrek stromov. V súčasnosti ničíme štítničku nebezpečnú predjarným postrekom, na ktorý sú povolené tzv. olejové prípravky (Oleo-Ekalux, Oleoekol). Postrek musí byť výdatný a treba ho urobiť krátko po vypučaní ovocných drevín.
Akými prípravkami možno zničiť pandravy a kedy ich treba aplikovať? K. V., Lehnice
Pandravami nazývame larvy rôznych druhov chrústov. Keďže ich vývoj trvá v závislosti od jednotlivých druhov jeden až štyri roky, na zamorenej ploche môžu opakovane poškodzovať pestované plodiny. Mechanicky ich ničíme pri vyberaní zemiakov alebo koreňovej zeleniny, ale aj pri jesennom rýľovaní. Na chemické ničenie pandráv používame granulované insekticídy Basudin 10 G alebo Diazinon 10 G. Aplikujú sa do riadkov pri sejbe alebo výsadbe ohrozených plodín.
Ing. JURAJ MATLÁK