Bratislava 12. decembra (TASR) - Tohtoročnú cenu Vydavateľstva Mladé letá Zlatá kniha dnes v Klube slovenských spisovateľov udelili Marianne Grznárovej za knižku pre deti Maťko a Kubko. Ocenenie odovzdal autorke riaditeľ vydavateľstva Jaroslav Jankovič spolu so šéfredaktorkou Magdou Baloghovou a Alexiom Austom zo Združenia vydavateľov a kníhkupcov Slovenskej republiky.
Pochádzam z južného Slovenska a možno preto mi prostredie salašov vždy pripadalo rozprávkové," vysvetlila autorka, čo ju pred viac ako dvadsiatimi rokmi motivovalo k napísaniu knižky o dvoch valachoch. V animovanej podobe obišiel príbeh takmer celý svet. Mladé letá ho doteraz vydali v súhrnnom náklade 212 000 výtlačkov v ôsmich vydaniach, naposledy v tomto roku. Pod názvom Pásli ovce valasi alebo Ondra a Jura poznajú titul aj českí čitatelia. Grznárová sa vyjadrila, že pokračovanie Maťka a Kubka síce nechystá, ale deti sa vraj môžu tešiť na nové veselé knihy z jej autorskej dielne.
Zástupcovia vydavateľstva Mladé letá, ktoré minulý rok oslávilo polstoročie svojej existencie, predstavili počas dnešného stretnutia aj novinky určené na vianočný knižný trh.