Brusel 12. decembra (TASR) - Hoci blížiaci sa summit Európskej únie mal byť pôvodne najmä o reforme a rozšírení, program je preplnený množstvom problémov, ktoré sa nepodarilo vyriešiť na nižšej úrovni. Budú sa nimi preto musieť zaoberať šéfovia štátov a vlád európskej pätnástky, ktorí sa zídu na kráľovskom zámku v bruselskej štvrti Laeken 14. a 15. decembra.
Hlavnými bodmi programu laekenského summitu budú:
BUDÚCNOSŤ EÚ A INŠTITUCIONÁLNA REFORMA - summit by mal vyhlásiť konvent, ktorý sa bude od budúceho roka zaoberať ďalšou reformou európskych inštitúcií plánovanou na rok 2004. Témy pre konvent stanoví laekenská deklarácia, ktorej belgický návrh označili niektoré členské krajiny za príliš ambiciózny a federalistický. Navrhujú v ňom okrem iného plošné zavedenie väčšinového hlasovania a európsku ústavu. V Laekene pôjde teda o klasický súboj zástancov nadnárodného a medzivládneho prístupu.
Vzrušenú debatu možno čakať tiež pri rozhodovaní o predsedovi konventu, horúcimi kandidátmi sú bývalý francúzsky prezident Valery Giscard dďEstaing, niekdajší taliansky premiér Giulio Amato, bývalý šéf Európskej komisie Jacques Delors a holandský premiér Wim Kok, ktorý však zatiaľ nemá o tento post záujem.
ROZŠÍRENIE - lídri EÚ by mali posúdiť pokrok jednotlivých kandidátov a potvrdiť časový harmonogram z predchádzajúcich summitov, podľa ktorých je prístupové rokovanie možné ukončiť do konca budúceho roku s tým, že noví členovia by sa zúčastnili na voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2004. Na rozdiel od EK sa však nestotožnia s názorom, že šancu naplniť tento scenár má až desať krajín. Francúzsko si totiž presadilo, aby sa v záveroch číslo desať neobjavilo, čím chcelo ponechať otvorenú možnosť spoločného prijatia 12 štátov vrátane Bulharska a Rumunska.
V sobotu privítajú lídri na pracovnom obede svojich kolegov z kandidátskych krajín, Slovensko bude zastupovať premiér Mikuláš Dzurinda.
TERORIZMUS - lídri by mali na najvyššej úrovni schváliť balík opatrení v boji proti terorizmu, ktoré EÚ prijala od 11. septembra. Na poslednú chvíľu sa ešte pred summitom podarilo dosiahnuť dohodu o jednotnom európskom zatykači, ktorú blokovalo Taliansko. Summit opäť potvrdí podporu USA.
SPOLOČNÁ OBRANA - prezidenti alebo premiéri pätnástky by mali vyhlásiť pripravovanú silu rýchlej reakcie za inštitucionálne operatívnu, hoci jednotka o sile 60.000 mužov má byť hotová až v roku 2003. Pokúsia sa presvedčiť Grécko, ktoré teraz blokuje dohodu EÚ a NATO o automatickom prístupe jednotky k vojenským prostriedkom aliancie.
JEDNOTNÝ PATENT - EÚ chce byť do roku 2010 najúspešnejšou a najkonkurencieschopnejšou ekonomikou sveta, ale kľúčové opatrenie - jednotný patent, ktorý by nahradil celý rad národných patentov - stále blokujú Španieli a Taliani. Žiadajú, aby aj ich jazyky boli okrem angličtiny, francúzštiny a nemčiny uznané ako "patentovacie" jazyky.
SÍDLA AGENTÚR A INŠTITÚCIÍ - hrozí, že vyjednávanie, rozhodovanie a "obchodovanie" o umiestnení rôznych prestížnych špecializovaných agentúr a inštitúcií zatieni celý summit. Rozhodovať sa bude okrem iného o sídle úradu pre potravinovú bezpečnosť, agentúr pre bezpečnosť námornej a vzdušnej dopravy.
SATELITNÝ NAVIGAČNÝ SYSTÉM GALILEO - v EÚ nie je zhoda o financovaní ambiciózneho plánu na vybudovanie navigačného systému Galileo v hodnote 3,6 miliardy eúr. Projekt môže podľa EK zlyhať, ak sa nepodarí dosiahnuť dohodu o financovaní do konca tohto roku. Nemecko, Británia a Holandsko však žiadajú viac času, aby presvedčili investorov.
MEDZINÁRODNÁ SITUÁCIA - lídri sa nevyhnú situácii na Blízkom východe a v Afganistane.
NÁRODNÉ POŽIADAVKY - summit sa pokúsi dohodnúť na spoločnej rokovacej pozícii voči kandidátom ku kapitole doprava, ktorú blokuje Rakúsko. Požaduje totiž istý spôsob zachovania tzv. ekobodov, ktoré si vymohlo pri svojom vstupe do EÚ a ktorými obmedzuje tranzit kamiónov cez svoje územie. Na naliehanie Rakúska sa tiež bude zrejme diskutovať o možnosti zaviesť spoločné európske štandardy v oblasti jadrovej bezpečnosti.
DEMONŠTRÁCIE - zatiaľ čo lídri EÚ budú rokovať v hermeticky uzavretých priestoroch kráľovského zámku, do ulíc Bruselu sa chystajú desaťtisíce demonštrantov, či už antiglobalistov alebo odborárov.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed