Radosť na ulici. Na Námestí nezávislosti vybuchovali ohňostroje. FOTO - REUTERS
Najvyšší súd rozhodol, že druhé kolo prezidentských volieb je neplatné a musí sa opakovať. Čaká sa, čo urobí prezident Kučma. Bude poslúchať?Sudcovia Najvyššieho súdu včera rozhodli, že výsledky druhého kola prezidentských volieb sú neplatné. Súd tak vyhovel sťažnosti lídra opozície Viktora Juščenka, ktorý volebný výsledok označil za zmanipulovaný a sfalšovaný.
Je to prvé veľké víťazstvo opozície, ktorá dokázala 12 dní udržať v uliciach státisíce ľudí. Juščenko hovoril o "víťazstve demokracie". Oranžová revolúcia sa však nekončí.
Najvyšší súd navrhol, aby sa voľby opakovali 26. decembra. Odchádzajúci prezident Leonid Kučma však ešte môže situáciu výrazne skomplikovať.
Premiér Viktor Janukovyč včera zažil druhú porážku v krátkom čase. V stredu mu parlament vyslovil nedôveru, včera Najvyšší súd zrušil výsledky Ústrednej volebnej komisie. Tá ho označila za víťaza prezidentských volieb.
Symbolickým porazeným je aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorý krátko po voľbách Janukovyčovi gratuloval. Európa aj Spojené štáty tak odmietli urobiť. Medzinárodní pozorovatelia totiž voľby označili za nedemokratické.
Súd rozhodol inak, ako si želal Putin aj v spore, či opakovať celé voľby, alebo iba druhé kolo. Putin s Kučmom chceli celkom nové voľby.
Najvyšší súd obvinil Ústrednú volebnú komisiu, že pri sčítavaní hlasov postupovala nezákonne. Parlament komisii vyslovil nedôveru už minulý týždeň, odvolať ju však môže až prezident Kučma. Ten však zatiaľ nereagoval a nereagoval ani na odvolanie vlády premiéra Janukovyča.
Kučma lavírovanie vysvetľoval čakaním na konečný verdikt z Najvyššieho súdu. Po rozhodnutí súdu by mu už v odvolaní členov komisie nemalo nič stáť.
V prípade demisie premiéra je to otázne, pretože hlasovanie parlamentu Janukovyčovi právnici napadli na Ústavnom súde. Vzhľadom na spoločenský tlak a zodpovednosť vládnej garnitúry za sfalšované voľby je však udržanie Janukovyča na poste premiéra neudržateľné. V kuloároch sa hovorí, že dočasným premiérom by sa mohol stať líder socialistov Oleksander Moroz.
Dnes ráno by mal zasadnúť parlament. Ukrajina nepočítala s falšovaním a ani opakovaním volieb, poslanci preto budú musieť prijať nový volebný zákon, ktorým určia ďalší postup. Ten po schválení musí podpísať prezident Kučma.
Chronológia
21. november
druhé kolo prezidentských volieb
22. november
volebná komisia označila Viktora Janukovyča za víťaza. Gratuluje mu ruský prezident Putin. Pozorovatelia a opozícia hovoria o zmanipulovaných voľbách. Začala sa oranžová revolúcia
23. november
Viktor Juščenko zložil v parlamente prísahu na Bibliu
24. november
Západ vyzýva na prepočítanie výsledkov. USA hovoria o sankciách
25. november
Najvyšší súd pozastavil oficiálne zverejnenie výsledkov a začal skúmať sťažnosti opozície na priebeh volieb
26. november
Juščenko a Janukovyč si sadli za rokovací stôl
27. november
parlament v symbolickom hlasovaní vyslovil nedôveru Ústrednej volebnej komisii
28. november
lídri východných ukrajinských oblastí pohrozili vyhlásením autonómie a pripojením sa k Rusku
29. november
Najvyšší súd začal posudzovať Juščenkove sťažnosti na volebné podvody
30. november
parlament nevyslovil nedôveru Janukovyčovej vláde
1. december
parlament vyslovil vláde nedôveru, Kučma hovorí o úplne nových voľbách
2. november
Kučma odišiel do Moskvy za Putinom
3. november
Najvyšší súd rozhodol, že výsledky druhého kola boli sfalšované a musí sa opakovať (reuters)