V Kyjeve okrem oranžových a ukrajinských zástav vidieť aj vlajky Európskej únie, Bieloruska či Gruzínska. FOTO - ČTK/AP
Pozrieť sa zblízka
Zbyszek z juhopoľského mesta Zakopané dorazil do Kyjeva už minulý týždeň. Na Ukrajine nie je prvýkrát, má tu priateľku. Cez internet kontaktujú Poliakov, ktorí by chceli pricestovať do Kyjeva. "O tom, čo sa tu deje, sa dozvedajú z televízie," hovorí Zbyszek, ktorý svoj hlavný stan rozbalil v kancelárii opozičného hnutia Pora.
Po Kyjeve skutočne pochodujú skupiny Poliakov s vlajkami Poľska a Európskej únie. Zbyszek im zaisťuje ubytovanie u svojich známych. "Potrebujem ubytovať päť Poliakov z Lublinu," oznamuje do telefónu. "To nepôjde, máme plno," ozýva sa zo slúchadla.
Včera sa ich desať prišlo pozrieť k prezidentskej kancelárii, ktorú blokujú demonštranti. "Chceli sme na vlastné oči vidieť zmeny, ktorými Ukrajina prechádza. Je to unikátna doba," vysvetľuje Pawel, prečo prišli do Kyjeva teraz, keď sa turisti Ukrajine skôr vyhýbajú.
Sme v rovnakom bahne
Viorel z moldavského Kišiňova už tretí deň stojí pred magistrátom, kde má dobrý výhľad na stanové mestečko na Chreščatyku. Celý deň máva moldavskou vlajkou, nápis v rumunštine na papierovom kartóne hlása: Sme s vami! "U nás vládnu komunisti, nachádzame sa v rovnakom bahne ako Ukrajinci. V marci budú voľby, verím, že sa i u nás situácia zmení k lepšiemu," hovorí Viorel.
V stanovom mestečku vztýčili svoj stan Bielorusi. Aj oni by radi v Minsku videli zmeny, pomarančová revolúcia sa však k Lukašenkovej ríši hneď tak nepriblíži. "Náš baťka (tak prezývajú prezidenta Lukašenka) drží vládu pevne v rukách. Ukrajinskú revolúciu sme si preto nemohli nechať ujsť," hovorí Zmicer zo západobieloruského Brestu a usrkáva pritom teplý čaj z poľnej kuchyne.
Navrátilci
Na námestí sú vidieť kanadské, austrálske aj české vlajky. Nosia ich Ukrajinci, ktorí v zahraničí pracujú, a domov sa vrátili podporiť demokratizačný proces.
"Nemohli sme byť mimo, keď sa v Kyjeve rozhoduje o budúcnosti Ukrajiny," hovorí predseda českej organizácie Fórum Ukrajincov Borys Čykulaj, podľa ktorého z Česka prišlo vyše päťdesiat ukrajinských gastarbeitrov. "Dúfame, že sa situácia zmení, a my nebudeme musieť jazdiť za prácou do cudziny, ale nájdeme dôstojné zamestnanie u nás doma."
Veľký záujem o Kyjev teraz prejavujú aj zahraniční novinári. Do včerajška sa ich akreditovalo 1700 a ministerstvo zahraničia prijíma každý deň desiatky nových žiadostí.
Autor: LUBOMIR DOMBOS, Kyjev pre SME