Bratislava 6. decembra (TASR) - Termín a spôsob zlúčenia Základnej školy a gymnázia na Jelačičovej ulici a Gymnázia na Metodovej ulici, ktoré sídlia ako dva samostatné právne subjekty v jednom komplexe budov, by mala určiť komisia.
Zastúpení by v nej mali byť na základe dnešného stretnutia zástupcov krajského školského úradu (KŠÚ) s pedagógmi a rodičmi žiakov na Metodovej ulici predstavitelia KŠÚ, obidve rady školy a obidve riaditeľky. "Navrhujeme zlúčiť školy už od 1. januára 2005, pretože je to najvhodnejšie vzhľadom na možnosť kreovať novú radu školy (RŠ), získavanie financií zo štátneho rozpočtu a nevyhnutnosť riešiť finančný deficit bratislavských bilingválnych gymnázií," povedal pre TASR prednosta KŠÚ v Bratislave Ľubomír Pajtinka.
V prípade, že ministerstvo školstva vydá súhlas na vylúčenie oboch škôl a vznik novej školy do 31. decembra, musí KŠÚ v zmysle zákona odvolať obidve riaditeľky a poveriť dočasným vedením zodpovednú osobu. "Touto osobou môže byť aj jedna zo súčasných riaditeliek, alebo niekto tretí. Nového riaditeľa potom na základe výberového konania určí nová rada školy," konštatoval Pajtinka, pričom podľa neho môže RŠ vzniknúť už počas januára. Kontinuitu riadenia prijímacieho konania, či maturitných skúšok by mali zabezpečiť súčasní zástupcovia riaditeliek. Námietky zástupcov RŠ súviseli predovšetkým s obavou o zachovanie dobrého mena školy po nastúpení nového riaditeľa, nevhodnosti termínu zlúčenia vzhľadom na plynúci školský rok a nedostatočne podloženú ekonomickú efektívnosť plánovaného zlúčenia. Riaditeľka Gymnázia na Metodovej ulici Oľga Repášová nie je o jednoduchosti spojenia škôl presvedčená a zatiaľ jednoznačne nepotvrdila ani nepoprela záujem pôsobiť vo funkcii riaditeľky novej zlúčenej školy.
Gymnázium na Metodovej ulici zabezpečuje bilingválne vyučovanie pre asi 300 študentov. Na bilingválne gymnáziá v hlavnom meste chýba podľa Pajtinku okolo 16 miliónov korún. Dôvody na zlúčenie škôl na Metodovej a Jelačičovej ulici vidí prednosta KŠÚ okrem ušetrenia minimálne jedného riaditeľského platu aj v zložitosti prechodu žiakov z kvarty do kvinty osemročného gymnázia. Prvé štyri ročníky totiž musia študenti absolvovať na Jelačičovej ulici a potom musia prestúpiť na Gymnázium na Metodovej ulici.