Stretli ste sa s tým, že by bol podpis na súhlase alebo záväzok falošný?
Nemám s tým skúsenosť. Mohlo sa však stať, že niektorým ľuďom dali podpísať čistý papier. Treba sa však zamyslieť, kto by v tej dobe podpisoval čistý papier ŠtB? Či je tento podpis pravý, to by ste si museli overiť. Záväzky mali rôzne podoby. Niekedy v ňom mohol agent niektoré veci pozmeniť, ale obsah bol v podstate taký, aký je v tomto spise.
Prečo spis nie je kompletný?
ŠtB pred uložením spisu do archívu skartovala veci, ktoré boli nepodstatné. V záverečnej správe to navrhuje aj dôstojník ŠtB. Spis zároveň mohol byť súčasťou 'divokej' skartácie v roku 1989. Je to veľmi pravdepodobné.
Podľa čoho v roku 1989 rozhodovali, čo skartujú a čo nie?
Treba myslieť na ich psychológiu. Bolo jasné, že nejaká zmena príde, ale nevedeli ešte aká. Najdôležitejšie časti dokumentov sa snažili skartovať, ale napríklad zoznam dokumentov nachádzajúcich sa vo zväzku, nechali.
A prečo neskartovali aj záväzok, na ktorom je podpis?
Nebolo jasné, či systém naozaj padne celý, či ŠtB prežije. Asi verili, že áno. Memorandum a záväzok nechali pri väčšine vyskartovaných spisov. Aby bol ten človek k dispozícii, len čo by sa rozhodli obnoviť spoluprácu. Možno to robili aj preto, aby mohli dotyčnú osobu neskôr kompromitovať.
Ako vyberali osoby, ktorých spisy skartujú?
Skartácie boli v každom kraji iné. V Košiciach ich bolo najviac a skúmame, čím to je. Prednostne boli napríklad skartované dokumenty týkajúce sa cirkvi a potom spisy osôb, o ktorých predpokladali, že môžu v novom režime zastávať verejné funkcie.
Dá sa povedať, že Hurný klasicky spolupracoval s ŠtB?
Viazací akt a to, či sa schôdzky aj uskutočňovali, sú najdôležitejšie dokumenty. Ak by človek nespolupracoval, tak by len ťažko mohol počítať s kariérou. Po odmietnutí spolupráce mohol byť vyhodený zo zamestnania a prenasledovaný. Nevieme, aké informácie podával, presné údaje chýbajú. Ako ste mohli čítať v spise, podal jeden poznatok, ktorý bol štátnobezpečnostného charakteru. Mohol pritom hovoriť, čo mu napadlo, ale ich zaujalo len toto.
Prečo mu za informácie neplatili?
ŠtB bežne odmeňovala agentov finančne alebo hmotne. Napríklad im pred Vianocami kúpili fľašu koňaku. V tomto prípade zrejme nešlo o natoľko zaujímavú osobu. Nesmieme zabúdať ani na úmysel spolupráce s ŠtB. Niekto spolupracoval len kvôli peniazom, iný kvôli kariére a iný z presvedčenia.
Autor: mož