
USA svoj sytém protiraketovej obrany úspešne otestovali 3. decembra. FOTO - REUTERS
WASHINGTON - Spojené štáty včera oznámili Rusku, že odstupujú od zmluvy o nerozmiestňovaní systémov protiraketovej obrany (ABM). Vo Washingtone to oficiálne oznámil americký prezident George Bush. Zmluva AMB z roku 1972 odstúpením USA, ktoré sa rozhodli rozvíjať kontroverzný program protiraketovej obrany NMD, stratila zmysel. Je to vôbec po prvý raz v modernej histórii, čo Spojené štáty odstúpili od veľkej odzbrojovacej dohody.
Najväčší kritik plánov USA na vypovedanie tejto zmluvy ruský prezident Vladimir Putin včera uviedol, že to pokladá za chybu, nehodnotí to však ako hrozbu pre ruskú národnú bezpečnosť. Ruské ministerstvo zahraničia už skôr vydalo vyhlásenie, podľa ktorého situáciu netreba dramatizovať. Zároveň odmieta tvrdenia médií, že uzavrelo so Spojenými štátmi americkými akýsi tajný dodatok k zmluve ABM. Agentúra AP tento krok, ktorý vstúpi de facto do platnosti o šesť mesiacov, označila za historickú roztržku s Ruskom.
„Dospel som k záveru, že zmluva ABM prekáža našej vláde rozvíjať cesty, ako chrániť náš ľud v budúcnosti pred teroristami alebo pred raketovými útokmi zločineckých štátov,“ uviedol Bush v prejave v Bielom dome. Zdôraznil, že rozhodnutie nijako neovplyvní vzťahy s Ruskom.
Americký veľvyslanec v Moskve ruských predstaviteľov o tom informoval oficiálnou nótou. Nótu dostala aj Ukrajina, Kazachstan a Bielorusko, teda bývalé sovietske republiky, ktoré sa k zmluve pripojili v 90. rokoch.
Včerajším oznámením sa skončili mesiace vyjednávania s Ruskom o osude zmluvy, ktorú Bush označuje za relikviu studenej vojny a ruský prezident Vladimir Putin za základný kameň strategickej jadrovej rovnováhy. „Studená vojna je dávno preč. Dnes za sebou nechávame jeden z jej posledných pozostatkov. Ale dnes by sme sa nemali pozerať späť, ale mali by sme pozerať dopredu s nádejou na väčšiu prosperitu a mier,“ uviedol Bush. Putina označil za svojho priateľa a povedal, „rozhodnutie odstúpiť od zmluvy žiadnym spôsobom neoslabí ich vzťah ani ruskú bezpečnosť“.
Nákladný program protiraketového štítu bol vlani jedným z hlavných tém Bushovej predvolebnej kampane. Proti odstúpeniu od ABM boli aj západoeurópski spojenci USA a tiež vodca demokratickej väčšiny v Senáte amerického Kongresu Thomas Daschle v stredu vyzýval Bushových republikánov, aby zmluvu nevypovedali.
Zmluva ABM bola základom ďalších medzinárodných zmlúv a Rusko sa obáva, že USA budú chcieť prehodnotiť aj tie. Sociológovia tvrdia, že Bushov krok bude mať zlý dopad na ruskú verejnú mienku, ktorá v poslednom období prestala Ameriku vnímať ako nepriateľa.
Aj keď bola oficiálna reakcia Moskvy v podstate mierna, poslanci a generáli reagovali bez servítky. Podľa náčelníka ruského generálneho štábu Anatolija Kvašnina vypovedanie tridsaťročnej dohody o protiraketovej obrane rozviaže ruky mnohým štátom. Vladimir Lukin, zástupca predsedu ruskej dumy, dokonca vyhlásil, že Spojené štáty Rusko využili pri protiteroristickej operácii v Afganistane. „Podporovali sme ich, pomáhali sme im a ony sa zachovali takto. Povedali: Vďaka, ale my aj tak budeme robiť, čo chceme my, bez ohľadu na vás,“ povedal.
Autor: JANA USTOHALOVÁ