1. Najlepší spisovateľ 20. storočia: Literatúra nie je športové zápolenie, výsledkom ktorého je jediné meno. "Najlepší" sa rodí len v dotyku s individuálnym vkusom konkrétneho čitateľa. Pre mňa od prvého stretnutia to bol jednoznačne James Joyce - literárny Leif Eriksson, ktorý Ameriku objavil dávno pred rozličnými oficiálne uznávanými Kolumbami.
2. Najlepší román 20. storočia: V mojom rebríčku Joyceov Odysseus. Nie je to román na bežné čítanie, ale na celoživotné listovanie a objavovanie stále nových deprimujúcich i smiešnych, no predovšetkým tabuizovaných zákutí ľudskej duše.
3. Najlepšia kniha edície Svetová knižnica SME: Škoda, že ste do edície nezaradili Greenovo Jadro veci. Oslovuje ma viac ako "slávnejšia" a vyššie hodnotená Moc a sláva. No Greene je vari v každej knihe básnik ľudskej slabosti, ktorá človeku dáva silu prekonávať osudové skúšky aj seba.
"Všeobecne vzaté, kto nedostatočne vníma rôznorodé problémy, ktorých skúmanie ostatní smrteľníci obdarení múdrosťou pokladajú za nesmierne užitočné, ten si neuvedomuje ani závery, ku ktorým vďaka svojmu bystrému úsudku dospeli najvzdelanejší učenci de facto jednomyseľne, totiž, že o blahobytnosti národa svedčí najvýraznejšie nie jej vonkajší lesk, ale miera pozornosti venovaná zachovaniu rodu, lebo neprítomnosť tejto pozornosti prináša pôvodnému obyvateľstvu iba skazu, a naopak, šťastná zhoda okolností, ktorá ju vyvoláva, predznamená neúplatnú žičlivosť všemohúcej prírody." JAMES JOYCE