Oscar Wilde: Portrét Doriana Graya

Zlo ako princíp konania, zahalené do teórií o krásne. Dekadentné estétstvo. Uznáva len krásu, radosť, dokonalosť. Láska má byť len prekrásnou hrou. Žiaden ľudský súcit, žiadne porozumenie, žiadna útlocitnosť. Budovanie dokonalosti na úkor všetkého ostatné

ho.

"A predsa sa ten obraz díva naň so svojou krásnou skazenou tvárou a krutým úsmevom. Svetlé vlasy na ňom žiaria v rannom slnku. Modré oči sa stretávajú s jeho. Zalial ho pocit nekonečnej ľútosti, nie nad sebou, ale nad svojím namaľovaným obrazom. Už sa zmenil a zmení sa ešte väčšmi. Jeho zlato zvädne do siva. Jeho červené a biele ruže sa pominú. Za každý hriech, čo spácha, objaví sa na ňom škvrna a zničí jeho krásu."

Budovať môžu silní, neústupčiví, vášniví a krutí. Krutosť je samozrejmosťou - nič sa neodpúšťa. Slabosť je prehra a koniec - vyradenie z komunity. Zabudnutie, žiadne poľutovanie, žiaden prejav citu. Taký je Dorian Gray a spoločnosť, v ktorej sa pohybuje. Dorianovi sa splnilo absurdné prianie - ostať krásnym a dokonalým na úkor vlastného portrétu - ale dokonalosť je len hraná. Realita života sa oklamať nedá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Írsky spisovateľ Oscar Wilde sa narodil v Dubline 16. októbra 1854 ako druhý syn sira Wilda, známeho lekára a jeho manželky, írskej patriotky. V škole vynikal len v humanitných predmetoch a najmä v klasických jazykoch. Už v mladosti bol fyzicky málo aktívny a lenivosť sa prejavila na jeho hmotnosti, s ktorou mal celý život problémy.

Študoval v Oxforde. Obdiv k "umeniu pre umenie" ovplyvnil celé jeho literárne dielo. Publikovať začal už na štúdiách a prvé ocenenie dostal za báseň Ravenna. Po štúdiách sa presťahoval do Londýna, kde svojím výstredným obliekaním i spôsobom života vzbudil značný rozruch. Literárne úspechy sa striedali s neúspechmi, nepresadil sa napríklad s divadelnou hrou Vera. V roku 1882 dostal Wilde pozvanie na prednášky do Ameriky. Šarmom získal obecenstvo, ale kritika ho odmieta.

SkryťVypnúť reklamu

Po návrate do Londýna sa oženil s dcérou známeho írskeho advokáta Constance Mary. Mali spolu dvoch synov Cyrila a Vyvyana. Manželstvo bolo šťastné a spisovateľ začal písať rozprávky pre deti - Šťastný princ a iné rozprávky či Dom granátových jabĺk.

Román Portrét Doriana Graya vyšiel v roku 1891 a kritika ho pre dekadentnú estetiku tvrdo odsúdila. V tom istom roku sa Wilde zoznámil s mladým a veľmi pekným Alfrédom Douglasom. Ten ako lord viedol záhaľčivý, bohémsky život, ktorý Wilda fascinoval a pre ktorý opustil aj svoju rodinu. Jeho bisexuálne sklony boli však skôr estetickou potrebou, ako skutočným odklonom od heterosexuálneho vzťahu.

Žena Wildovi druhý vzťah napriek všetkým trápeniam, ktoré jej spôsoboval, tolerovala a dokonca ho kryla pred políciou. Prenasledoval ho však otec mladého lorda. Svojimi stykmi a vplyvom dosiahol odsúdenie spisovateľa za nemravný život a kazenie mládeže na dva roky. Fyzicky slabý a zmäkčilý Wilde vo väzení ochorel a skončil v nemocnici. V roku 1897 ho navštívila manželka - oznámila mu smrť jeho matky a donútila podpísať, že sa zrieka vlastných detí.

SkryťVypnúť reklamu

Wilde už nikdy svoje deti nevidel a ich osud nemohol nijako ovplyvniť. Styky s mladým lordom boli takmer úplne prerušené a lord už spisovateľovi neprejavoval žiadne city, ani mu nijako nepomáhal. Po návrate z krutého väzenia, kde napísal známu Baladu o žalári v Readingu, Oscar Wilde prestal tvoriť. Na následky chorôb zomrel v roku 1900, ani nie 50-ročný. Hry Ideálny manžel, Aké je dôležité mať Filipa, Vejár lady Windermanovej sa však hrajú aj po sto rokoch, Wildove knihy vychádzajú v reedíciách.

"Portrét Doriana Graya je svojím námetom vlastne klasickou moralitou a napriek všetkým ohňostrojom amoralizmu sa končí potrestaním previnilca." (Ján Vilikovský).

Klamstvo alebo umelecký výmysel nemôžu prekryť realitu. Wilde, ktorý sa v každodennom živote pohyboval na pomedzí medzi ľuďmi práce a tvorby, a bohatými, nudiacimi sa "darmožráčmi", čo ospravedlňovali svoj prázdny a vlastne nudný život teóriami o krásne, nadradenosti a všelijako inak, nakoniec prišiel na to, že realita nás zaskočí a "portrét" sa tomu, kto pácha čisté zlo, pomstí.
Obyčajná slabosť a súcit nie sú ani prehra, ani odsúdeniahodné, ale ľudské.

SkryťVypnúť reklamu

Estét Wilde nemohol prekročiť vlastný tieň, jeho talent však umožnil, že vo svojom diele svoju dobu a jej túžby priblížil viac, ako sám chcel. Ukázal, že všetky umelo vytvorené teórie sa nedajú preniesť do života. Život aj literatúra si nájdu svoju pravdu a odpoveď na to, čo je skutočné.

Autor: ds

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 446
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 085
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 696
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 631
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 042
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 939
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 722
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 577
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu