Dolná komora ruského parlamentu Štátna duma schválila budúcoročný rozpočet, ktorý počíta s prebytkom hospodárenia štátu prvýkrát od pádu Sovietskeho zväzu. Rozpočet očakáva príjmy 70,2 miliardy dolárov a výdavky na úrovni 63,5 miliardy dolárov. Rusku by sa tak podarilo skončiť budúci rok s prebytkom 6,7 miliardy dolárov.
Aj keď sú tieto čísla povzbudzujúce, v konečnom dôsledku znamenajú obmedzenie štátneho energetického trhu. Prudký pád cien ropy a zemného plynu po septembrových útokoch na Spojené štáty donútil ruské ministerstvo financií revidovať svoje kalkulácie, pretože dane z týchto komodít predstavujú až polovicu celkových štátnych príjmov.
Prvý návrh rozpočtu bol postavený na absolútnom minime ceny ropy 18,50 dolára za barel. Dnešné ceny sú pritom pod osemnástimi dolármi. Lacná ropa by mala daňové príjmy Ruska skresať približne o miliardu dolárov. Ruská vláda avizuje, že bude schopná dodržať rozpočet aj vtedy, ak by cena barelu ropy klesla na 15 dolárov. Analytici varujú, že ceny môžu klesnúť až k 12 dolárom za barel. Ak by sa ich predpovede splnili, vládny kabinet je pripravený emitovať nové štátne dlhopisy.
V prípade, že ceny ropy sa udržia na súčasnej úrovni alebo dokonca vzrastú, založí Rusko svoje strategické zásoby ropy, a získa tak peniaze na horšie časy.
Návrh prebytkového rozpočtu je teraz pripravený na schválenie v hornej komore a na podpis ruského prezidenta Vladimira Putina. Optimizmom nešetria ani členovia vládneho kabinetu. Minister financií Alexej Kudrin očakáva, že v tomto roku vzrastie hrubý domáci produkt krajiny o viac ako 5,5 %, čo je jedna z najvyšších mier rastu v porovnaní s ostatnými krajinami. „Udržali sme ekonomický rast aj pri klesajúcich cenách ropy. Splníme všetky naše záväzky, domáce i zahraničné, sme optimistickí s ohľadom na vývoj v budúcom roku,“ dodal Kudrin.
TOMÁŠ VELECKÝ