
Jacqueline a J.F. Kennedy počas prezidentskej kampane v roku 1959 v Oregone. FOTO - REUTERS, JACQUES LOWE
Jacques Lowe sa preslávil ako fotograf amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Aj jeho snímky pomohli urobiť z prezidenta, ktorý zahynul po atentáte, až mýtickú postavu. Známa bola jeho obrovská starostlivosť o dielo. Negatívy si odkladal v ohňovzdornom sejfe. Ak malo múzeum alebo časopis záujem, osobne zobral filmy do laboratória, kde zábery zväčšil, a potom ich vrátil do bezpečia sejfu.
Keď 11. septembra vrazilo unesené lietadlo do budovy Svetového obchodného centra (WTC), v ohni navždy zmizlo 40-tisíc negatívov Jacqua Lowa. Ich hodnota bola viac než 2 milióny dolárov. „Neobyčajne cenný dokumentačný materiál,“ hovorí kurátor Múzea moderného umenia v New Yorku Peter Galassi. Zničenie negatívov je považované za jednu z najväčších strát v dejinách fotografie.
Lowe sa ho nedožil. Zomrel v máji tohto roku. „Veril, že fotografie sú na najbezpečnejšom mieste. Zvolil si WTC aj preto, že býval len šesť blokov odtiaľ a mal pocit, že má fotografie pod posteľou,“ hovorí jeho dcéra Thomassina. Lowe zaznamenal mnoho dôležitých momentov z osobného aj verejného života najznámejšej politickej rodiny v Spojených štátoch. J. F. Kennedy a jeho manželka Jacqueline raňajkujú v obyčajnom bistre (1959), zlovestný pohľad prezidentovho brata Bobbyho Kennedyho na Lyndona Johnsona, ktorému práve J. F. K. ponúkol post viceprezidenta, Jack a Bobby na tlačovke počas krízy v Zátoke svíň. To všetko je kus Ameriky. Lowe začal spolupracovať s Kennedyovcami v polovici 50. rokov a neskôr začal fotografovať J. F. Kennedyho počas prezidentskej kampane. Zblížil sa najmä s Bobbym. Keď sa stal John prezidentom, dostal Lowe ponuku robiť oficiálneho fotografa. Odmietol ju a uprednostnil autorskú slobodu.
Do Bieleho domu mal dvere otvorené aj po atentáte na Johna Kennedyho. Až atentát na Bobbyho v roku 1968 veci zmenil. Lowe zatvoril svoje štúdio a odišiel na čas do Európy.
Susana Kismaricová, kurátorka z Múzea moderného umenia, ktorá vystavovala Lowove fotografie, hovorí, že nezastrené zábery zo života prezidenta sú niečím, čo sa dnes už nedá nájsť. „Všetko je už teraz také zorganizované,“ hovorí.
Negatívy neboli poistené a kópie neexistujú. Všetko, čo zostane, je 300 až 400 fotografií, ktoré už boli vystavené a publikované. „Je to len špička ľadovca,“ smutne zhodnotil Nathan Benn z fotografickej agentúry Magnum. (reuters, mch)