Blair po stretnutí s izraelským premiérom Arielom Šaronom potvrdil, že v Londýne sa na budúci rok bude konať blízkovýchodná mierová konferencia. Londýn však svoje predstavy naplnil len čiastočne a Šaron oznámil, že Izrael sa na konferencii nemusí zúčastniť.
Blair je prvým svetovým politikom, ktorý po Arafatovej smrti prišiel do Ramalláhu. Návšteva miesta, kde je pochovaný slávny palestínsky líder, bola chúlostivým bodom jeho programu. Pre zorganizovanie mierovej konferencie je dôležité, aby sa necítila inzultovaná ani jedna strana. Izrael považuje Arafata za teroristu, ktorý zastavil mierový proces. Pre Palestínčanov je však symbolom boja za nezávislosť.
Blair si napokon v Ramalláhu v sprievode pravdepodobného Arafatovho nástupcu Mahmúda Abbása prezrel čestnú stráž a potom sa zastavil pred skleneným mauzóleom, ktoré vybudovali po Arafatovom pohrebe 12. novembra. Na krátku chvíľu zavládlo pri hrobe ticho. Nešlo teda o bežné vzdanie úcty, aké sa zvykne dávať pri hrobe významnej osobnosti, Blair si však nedovolil Arafatovu osobnosť úplne ignorovať.
Palestínčania si predstavovali, že britský premiér položí k hrobu veniec, ako to spravil v novembri šéf britskej diplomacie Jack Straw. Premiérova delegácia to vylúčila a ako kompromis navrhla chvíľu ticha.
Blairovo stretnutie so Šaronom neprinieslo výsledok, ktorý si Londýn predstavoval. Šaron zopakoval, že mierový plán známy pod názvom cestovná mapa sa bude môcť napĺňať až potom, keď Palestínčania začnú plniť časť ich záväzkov. Palestínčania musia zakročiť proti terorizmu, čo však nerobia, povedal Šaron.
"Povinnosti oboch strán sú z cestovnej mapy zrejmé, ale zatiaľ neexistuje spôsob, akým budú tieto úlohy hodnoverne plnené. V Londýne chceme po mnohomesačnej stagnácii spraviť krok vpred," vysvetlil Blair po stretnutí s Abbásom, aký účel bude mať londýnska konferencia. (mch, reuters, čtk)