Juščenko a Tymošenková oslavovali, tešili sa aj ich prívrženci. FOTO- REUTERS |
Po sčítaní 99,7 percenta hlasovacích lístkov Viktor Juščenko viedol s 52,07 percenta a Viktor Janukovyč získal 44,13 percenta. Voliť prišlo 77,22 percenta Ukrajincov. "Štrnásť rokov sme mali nezávislosť, ale až teraz sme získali slobodu," komentoval výsledky Viktor Juščenko.
Kým v nedeľu večer ešte Janukovyč nepochyboval o svojom víťazstve, v priebehu včerajška vládla v jeho štábe porazenecká nálada. Premiér sa včera pred novinármi schovával, niekoľkokrát oznamovanú tlačovku odkladali na "neurčitý čas". "Vstúpime do tvrdej opozície. Oni ešte uvidia, čo je to opozícia," vyhlásil Janukovyč ešte v nedeľu v noci. Potom zmenil názor a povedal, že prehru pre porušenia volebného zákona neuzná.
Janukovyčov štáb včera podal viac než 700 žalôb proti porušovaniu volebného zákona počas nedeľného hlasovania. Najväčšou chybou vraj bolo, že invalidi a starí ľudia nemohli hlasovať doma. V nedeľu zomrelo priamo vo volebných miestnostiach sedem chorých ľudí. Janukovyčovi právnici už oznámili, že výsledky volieb spochybnia na Najvyššom súde.
Pozorovatelia z OBSE však včera oznámili, že na rozdiel od predchádzajúcich kôl nemožno hovoriť o zásadnom porušovaní volebného zákona.
Predseda parlamentu Volodymyr Lytvyn chce urýchliť Juščenkovu inauguráciu. Podľa neho nemožno pochybovať o víťazstve oranžového kandidáta. Podľa Lytvyna musí nový prezident "upevniť demokraciu v krajine". Hlavnými úlohami novej vlády by malo byť podľa predsedu parlamentu utvorenie nezávislej verejnoprávnej televízie a posilnenie princípu občianskej spoločnosti.
Medzinárodné spoločenstvo bolo k prvým výsledkom volieb zdržanlivé, ale uznávalo ich férovosť. Ako prvý Juščenkovi blahoželal gruzínsky prezident Michail Saakašvili. Saakašvili, ktorý v mladosti študoval na Ukrajine, sa s Juščenkom pozná osobne. Aj poľský prezident Aleksander KwaĘniewski privítal Juščenkove víťazstvo. "Celá Európa sledovala ukrajinské voľby a dnes cítime veľkú radosť nad tým, že demokratické procesy na Ukrajine zvíťazili. Váš národ sa usiloval o demokraciu a dosiahol ju. Naopak, poslanec ruskej Dumy Vladimir Žirinovskij poradil Janukovyčovi, aby výsledky volieb neuznával.
Podľa niektorých politikov by sa oranžová revolúcia mohla stať príkladom pre mnohé postsovietske republiky. "Dnes prezidenti postsovietskych štátov s hrôzou hovoria o našej revolúcii. Preto musíme pomôcť našim priateľom previesť rovnaké demokratické revolúcie v Rusku, Bielorusku, Turkmenistane, Tadžikistane, Uzbekistane," povedal poslanec a pravá ruka Juščenka Mykola Tomenko. Aj Juščenkova spojenkyňa Julia Tymošenková vyhlásila, že "by chcela exportovať oranžovú revolúciu do Bieloruska".
Autor: LUBOMIR DOMBOS, Kyjev pre SME