Ruslana a šál pre Juščenka. FOTO- REUTERS
"Tak Juš-čen-ko, tak Juš-čen-ko," poskakovali až do tretej rána tisícky stúpencov opozičného lídra Viktora Juščenka na Námestí nezávislosti - Majdane. "Nech žije Ukrajina, nech žije sloboda." Tentoraz ľudia neprotestovali proti sfalšovaným voľbám, ale oslavovali. Vybuchovalo šampanské aj ohňostroje. Na zemi sa váľali pivové fľaše a oranžové stužky.
Pätnásťmetrový šál pre Juščenka
Oranžová revolúcia sa nemohlo skončiť nikde inde ako na Majdane. Kyjevské námestie sa spolu s farbou pomaranča stalo symbolom volieb, ktoré definitívne zmenili Ukrajinu. Keď už bolo isté, že pred porážkou opozičného kandidáta nič nestojí, vystúpil na námestí Viktor Juščenko. Na tribúne okrem opozičných lídrov stála aj ukrajinská speváčka Ruslana. Juščenkovi uviazala okolo krku pätnásťmetrový šál, ktorý začala pliesť a dokončili ho poľskí študenti po jej koncerte vo Varšave.
"Teraz sa už len tancuje, spieva," usmieva sa Petro z Ivano Frankovskej oblasti, ktorý ako desaťtisíce ďalších študentov postával na námestí niekoľko týždňov.
Našli sa však aj ľudia s opačným videním sveta. "Aj tak nevyhral, ešte sa odvoláme na súd," kričala v dave malá skupinka janukovyčovcov s modrými zástavami, ktorí si našli miesto uprostred desaťtisícového davu oranžových. "Prišli ste provokovať, čo?" rozhnevali jednu z babičiek s oranžovým šálom. "Len sa nebojte bábuška, nič nebudeme robiť," odvetili a ďalej mávali modrou vlajkou.
Bez námestia by sa nič nezmenilo
Nad ránom sa postupne začali zberať domov. Niektorí spali len kúsok od Majdanu, v centre najsilnejšieho odporu ku garnitúre prezidenta Leonida Kučmu a premiéra Janukovyča - v stanovom mestečku.
"Pán senátor Štetina? Ten si práve ľahol do spacáka tam vpravo," ukazovala nám študentka Ľudmila miesto, kde sa ukladal na spánok český senátor Jaromír Štětina. V stane vedeli o špeciálnom hosťovi všetci.
Stanové mestečká preňho nie sú nič nové. "Prvýkrát som tú atmosféru nenásilných protestov proti moci zažil v stanovom mestečku, keď sa tu študenti búrili v roku 1991," spomínal bývalý vojnový reportér na obdobie, keď sa rozpadol Sovietsky zväz.
Po dramatických voľbách si Námestie nezávislosti zahalené do vianočnej výzdoby vydýchlo. Strach z manipulácie vymenila radosť z víťazstva, ale aj veľké očakávanie od nového prezidenta.
"Najväčšou lekciou týchto volieb je, že aj jednotlivec môže poraziť autoritatívny režim," povedal SME o fenoméne Majdanu bývalý poľský disident a minister zahraničia Bronislaw Geremek. "Bez Majdanu by sa tu nič nezmenilo."
Autor: MIREK TÓDA, Kyjev