Brusel/Ankara 16. decembra (TASR) - Turecko urobilo všetko, čo je v jeho silách, aby odblokovalo vzťahy medzi Európskou úniou (EÚ) a NATO, uviedol po summite EÚ v Bruseli-Laekene premiér krajiny Bülent Ecevit.
Teraz je rad na EÚ, aby na báze kompromisu medzi Ankarou a britským premiérom Tonym Blairom problém definitívne vyriešila, poznamenal predseda tureckej vlády. Súčasne naznačil, že otázka má aj grécky aspekt, že rozvoj vojenských vzťahov medzi EÚ a NATO sa dotýka bezpečnostných záujmov jeho krajiny, preto ide o chúlostivú otázku.
Politické kritériá pre vstup do Európskej únie splníme skôr, ako mnohí očakávajú, jestvujúce problémy netreba preceňovať, naznačil predseda tureckej vlády. Podľa jeho slov proces približovania Turecka k EÚ môže nabrať vyššie obrátky, ak sa podarí dostať pod kontrolu aj ekonomické problémy krajiny.
"Maďarsko vstúpilo do predsiene EÚ. Stlačili sme kľučku na dverách do únie," vyhlásil maďarský premiér Viktor Orbán. Vymenovanie 10 krajín je podľa neho dobrým cieľom, ale text nepotvrdzuje princíp jednej skupiny, naopak zdôrazňuje vlastné zásluhy a diferenciáciu, myslí si. Rovnako český premiér Miloš Zeman zdôraznil najmä princíp diferenciácie a povedal, že na vymenovaní krajín Čechov nezáleží.
Poľský premiér Leszek Miller naopak zoznam krajín privítal a prisľúbil, že jeho krajina zvýši reformné úsilie, aby sa Poľsko včas kvalifikovalo na členstvo. "Urobíme všetko pre to, aby sme ukončili rokovania v roku 2002 a boli súčasťou prvej vlny v roku 2004," vyhlásil.