
FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
Psychiatrická nemocnica prof. Matulaya v Kremnici patrila posledné tri dni tancu. Dr. Jaroslava Blížkovská z psychologického ústavu Filozofickej fakulty Masarykovej univerzity v Brne vyučovala psychológov, psychiatrov, ale i bežných záujemcov, v čom všetkom môže tanec človeku s narušenou psychikou pomôcť.
Tento predmet doktorka Blížkovská na svojej fakulte aj prednáša a ako sama hovorí, medzi jej študentmi patrí výučba tanečnej terapie k najoľúbenejším predmetom. Slúži nielen psychicky chorým ľuďom, no v dnešnom veku stresov a zhonu je aj ideálnym liečebným prostriedkom pre každého z nás.
Jaroslava Blížkovská sa téme tanečnej terapie venuje viac rokov. Presne vie, aký tanec pri terapii využívať. Či to má byť grécky bojový tanec, alebo jemná polka, ktorá má doslova pohladiť dušu.
„Tanečná terapia ako súčasť arteterapie sa vo svete využíva v posledných rokoch dosť výrazne a postupne preniká aj k nám. Tanec totiž človeku naozaj dokáže pomôcť v mnohých smeroch. Predovšetkým pomáha človeku nájsť radosť z funkčnej činnosti a z toho, že dokáže ovládať vlastné telo. Môže sa naň ľahšie spoľahnúť,“ hovorí dr. Blížkovská. Tanec dokáže uvoľňovať napäté psychické stavy, obnovovať pozitívne sebaprijatie. Človek si dokáže uvedomiť seba samého v úplne novom svetle. Svoje zohráva aj telesná symbolika – tanec je reč tela, ktorá umožňuje symbolicky prenášať na scénu želania, túžby, myšlienky či obavy. Tým, že umožňuje psychicky a fyzicky kontakt s inou osobou, otvára priestor na neverbálnu komunikáciu. „Tance sú pritom iba jednou z možností, ako využívať tanečnú terapiu. Tento pojem je podstatne širší. V nej sa využíva pohyb ako taký v podstatne širšom meradle. Zahŕňa to napríklad improvizáciu a podobne. Platí to rovnako pre chorého, ako pre zdravého človeka,“ dodáva dr. Blížkovská.
KVETA FAJČÍKOVÁ