V roku 2005 si takmer všetky druhy škôl polepšia. Väčšina z nich o 1500 až 2000 korún na žiaka, stredné umelecké školy a športové gymnáziá však aj o viac ako 12 000 korún. Pohoršia si len obchodné akadémie, ktoré dostanú o 6000 korún na žiaka viac ako vlani. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
Ministerstvo školstva dva dni pred Štedrým večerom na tlačovej besede zverejnilo predbežnú výšku normatívov na rok 2005. Riaditelia, ktorí v týchto dňoch nastupujú do škôl po zimných prázdninách, začínajú prepočítavať, koľko asi dostanú.
Zrejme najviac budú rozčarovaní riaditelia obchodných akadémií, ktorí po novom dostanú o takmer 6000 korún na žiaka menej ako vlani. Po novom sú totiž zaradené do rovnakej kategórie ako gymnáziá. "Po ročnom fungovaní normatívov sme zistili, že náročnosť na prevádzku obchodných akadémií je porovnateľná s gymnáziami," vysvetlil dôvod tohto rozhodnutia minister školstva Martin Fronc.
Mária Opatovská, riaditeľka Obchodnej akadémie na Račianskej ulici v Bratislave, také radikálne znižovanie neočakávala. "Neviem si predstaviť, ako bude situácia vyzerať v priebehu roka," hovorí. Podľa nej už teraz ledva vyšli z toho, čo mali. Ak sa im o 6000 korún na žiaka uberie, myslí si, že budú mať veľké finančné problémy. "A to nielen my, ale všetky obchodné akadémie," myslí si.
Inak by si mali všetky druhy škôl polepšiť. Najvýraznejšieho zlepšenia sa dočkajú stredné umelecké odborné školy, ktoré dostanú o zhruba 13 500 korún na žiaka viac ako vlani, a športové gymnáziá, ktoré dostanú o 12-tisíc korún viac.
Gymnáziá dostanú o 1400 korún na žiaka viac ako vlani (výraznejšie by si mali polepšiť o rok) a základné školy o 1200 korún. Tie okrem iného čaká aj nová kategorizácia. Kým doteraz boli rozdelené do troch kategórií (malotriedky, školy s počtom žiakov do 200 a ostatné ZŠ), po novom už budú všetky spadať do jednej. Zriaďovateľom škôl s počtom žiakov do 250 sa však bude normatív zvyšovať koeficientom od 1,004 do 1,495 korún. Čím vyšší počet žiakov, tým nižší koeficient.
Celkovo si regionálne školstvo v novom roku polepší o vyše 1,4 miliardy korún. "Výdavky na školstvo rastú o 6,15 percenta aj napriek pokračujúcemu poklesu počtu žiakov," informoval SME hovorca ministerstva financií Peter Papanek.