Centrum pre medzinárodno-právnu ochranu detí a mládeže preto mieni v spolupráci s partnermi z Veľkej Británie spustiť od roku 2006 funkčný systém združujúci do jedného tímu sociálnych pracovníkov, policajtov, učiteľov, zdravotníkov či psychológov.
Systém ochrany detí vo Veľkej Británii spočíva v skorej informovanosti. "Ak vznikne v škole alebo v nemocnici, kde možno najčastejšie vypozorovať príznaky týrania detí, podozrenie na takýto čin, upovedomia sociálneho pracovníka. Do 24 hodín musí zvolať pracovný tím, ktorý rozhodne o ponechaní dieťaťa v rodine, a to v závislosti od ohrozenia jeho života," povedala Anna Klimáčková z centra. "Veľmi dôležitou súčasťou je pritom nadviazať kontakt s rodinou a podporiť rodiča, ktorý dieťa netýra," dodala.
Britská vláda doposiaľ poskytla na realizáciu projektu tri milióny korún, ďalšie dva milióny by mali byť k dispozícii v budúcom roku. V priebehu roku 2005 budú systém testovať v Bratislavskom samosprávnom kraji a od roku 2006 by sa mal podľa Klimáčkovej postupne aplikovať na celom Slovensku. "Nepôjde to však bez podpory štátu, pretože na podobné projekty neexistujú žiadne granty z Európskej únie," povedala Klimáčková.
Podľa nej treba vytvoriť aj výbor vládneho splnomocnenca pre práva detí a mládeže, ktorý v októbri odporučila zriadiť aj komisia sociálneho výboru Národnej rady.
"Na základe výskumov sa ukazuje, že prevencia je 12-krát lacnejšia ako odstraňovanie následkov týrania detí," upozornila ešte Klimáčková. (tasr)