Hamburg 16. decembra (TASR) - Krajiny eurozóny začali v týchto dňoch svojim obyvateľom predávať štartovacie balíčky euromincí. Balíčky vážiace 160 gramov obsahujú 33 mincí eúr a centov v celkovej hodnote 14,54 EUR.
V sobotu sa v šiestich krajinách pre výdajnými miestami tlačili desaťtisíce ľudí, aby získali štartovacie balíčky. Napriek zlému počasiu ohlásili zodpovední z Talianska, Rakúska, Luxemburska, Belgicka, Fínska a Španielska obrovský dopyt. Už počas predchádzajúceho dňa registrovali veľký záujem vo Francúzsku a Holandsku. V Írsku boli ľudia pokojnejší. V Nemecku, Grécku a Portugalsku začnú mince distribuovať v pondelok.
Stále väčšiemu odbytu sa eurobalíčky tešili v Rakúsku. Na mnohých distribučných miestach sa už po prvých hodinách objavil nápis "vypredané". Hovorkyňa rakúskej pošty uviedla, že záujem bol omnoho vyšší, ako predpokladali. Prvé balíčky vydal presne o polnoci z piatka na sobotu na viedenskej železničnej stanici Westbahnhof rakúsky minister spravodlivosti Dieter Böhmdorfer. Boli preč už po dvoch hodinách. V Rakúsku bolo štartovací balíček dostať za 200 ATS.
Belgický denník La Libre Belgique vyzýval 10 miliónov Belgičanov: "Ponáhľajte sa, už je ich len 5,5 milióna." Na poštovom úrade v centre Bruselu stálo ráno v rade asi 50 ľudí pre oboma otvorenými priehradkami. Na prednej strane belgických euromincí sa nachádza portrét kráľa Alberta II.
Aj v Luxemburgu bol o štartovacie balíčky veľký záujem a na mnohých miestach boli už po krátkom čase vypredané. Pred poštovými úradmi, čerpacími stanicami a supermarketmi sa tvorili dlhé čakacie rady. Už pred otváracími hodinami o 6.00 ráno na pošte na luxemburskej hlavnej železničnej stanici čakali desiatky ľudí v riadnej zime na papierové vrecká. Veľa starších ľudí si kúpilo naraz 10 až 40 balíčkov.
S obrovským záujmom balíčky privítali aj Fíni. Kompetentní v Helsinkách očakávali rýchle vypredanie všetkých 500 000 štartovacích balíčkov. Fíni a Gréci budú 1. januára 2002 prvými, ktorí budú platiť eurami, pretože v oboch krajinách majú o jednu hodinu viac ako stredoeurópske časové pásmo.
V Španielsku prebiehal predaj euromincí s malými problémami. Niektoré banky totiž trvali podľa rozhlasových správ na tom, že balíčky predajú len niektorým klientom. Štátny tajomník José Folgando tento prístup kritizoval ako neakceptovateľný. Jedinou podmienkou kúpy balíčka bolo predloženie občianskeho preukazu. V Španielsku vydávalo skúšobné balíčky asi 13 000 bankových pobočiek. Veľký nával tam pretrvával do poludnia.