Brusel/Budapešť 16. decembra (TASR) - Maďarsko vstúpilo sobotňajším summitom v Bruseli-Laekene do predizby Európskej únie, ba stlačilo už aj kľučku na vchode. Z pohľadu Európskej únie sú Maďari už v špajze, vyhlásil v reakcii na stanovisko vrcholnej schôdzky k rozširovaniu predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.
Podľa jeho slov ide o vyhlásenie, ktoré formuluje ešte jednoznačnejšie a v zmysle ktorého bude treba už v najbližších šiestich mesiacoch začať s prácou na texte prístupovej dohody za účasti najlepších maďarských expertov na medzinárodné právo.
Maďarský premiér vyjadril nádej, že sa pri inej príležitosti podarí odstrániť aj nedostatok pri pridelení kresiel v Európskom parlamente, ktorý sa týka jeho krajiny a rovnako aj ČR. Budapešť dúfa, že namiesto pridelených 20 kresiel bude nakoniec mať 22 poslancov Európskeho parlamentu, pretože to by zodpovedalo počtu obyvateľov krajiny.
Viktor Orbán vyzdvihol pozitívne názory partnerov z členských krajín EÚ na jeho krajinu a poznamenal, že dokument z laekenského summitu potvrdzuje princíp individuálneho posudzovania kandidátov a uvádza 10 krajín, ktoré môžu do konca roka 2002 ukončiť prístupové rokovania.
Podľa jeho slov sa pozornosť účastníkov prístupových rokovaní sústredí od nového roku menej na jednotlivé kapitoly, ale v rozhodujúcej miere na finančné prostriedky, konkrétne na objem podpory pre jednotlivé kandidátske krajiny v jednotlivých odvetviach. "Nasledujúce štyri mesiace budú preto ťažkým bojom, v ktorom bude treba koordinovať národnoštátne záujmy. Maďarská vláda bude tvrdo rokovať a v maximálnej miere obhajovať národné záujmy, pretože o peniazoch možno rokovať iba tvrdo," vyhlásil Viktor Orbán.
Maďarsko si budúcnosť Starého kontinentu predstavuje ako spoločenstvo komunít, ako Európu pestrých etnických, náboženských, kultúrnych spoločenstiev, pretože táto pestrosť je najväčšou silou Európy, uviedol Orbán v odpovedi na jednu z novinárskych otázok. Premiér ešte z belgickej metropoly vyzval politické subjekty Maďarskej republiky, aby v nadchádzajúcej predvolebnej kampani vynechali témy prístupových rokovaní s EÚ, aby partneri v Bruseli cítili, že nerokujú iba s časťou politického spektra, ale skutočne s krajinou ako celkom.
Bilaterálne pracovné stretnutie premiérov vlád Maďarska a Rumunska, ktoré sa uskutočnilo v rámci summitu, prinieslo potvrdenie faktu, že od pondelka budú v Bukurešť pokračovať dvojstranné konzultácie o sporných otázkach realizácie Zákona o Maďaroch v susedných štátoch na úrovni osobných splnomocnencov predsedov vlád Viktora Orbán a Adriana Nastaseho. Ak sa podarí dosiahnuť konsenzus, tento sa potvrdí aj na vyššej úrovni, uviedol maďarský premiér.