Londýn 16. decembra (TASR) - Britský premiér Tony Blair rozhodne nesúhlasí s názormi, podľa ktorých by budúce reformy Európskej únie, prípadné vypracovanie spoločnej ústavy viedli k vzniku európskeho superštátu.
Predseda britskej vlády na margo záverečného vyhlásenia summitu EÚ v Bruseli-Laekene uviedol, že tento dokument jednoznačne naznačuje túžbu občanov EÚ po demokratickejšej, výrazne priehľadnejšej Európskej únii s menej centralizovanou kontrolou.
V nasledujúcich dvoch rokoch sa povedie skutočná diskusia o budúcnosti únie. Čoraz viac som presvedčený, že stúpenci výrazne užšej európskej spolupráce sa domnievajú, že táto kooperácia sa zrealizuje na báze národov tvoriacich úniu, a nie na základe akéhosi federálneho superštátu, povedal Blair a dodal, že podľa jeho názoru tento prístup, ktorý zastáva aj Veľká Británia, získava čoraz väčšiu podporu.
Podľa dnešnej britskej tlače Tony Blair zabránil na summite prijatiu iniciatívy členských krajín EÚ, v zmysle ktorej by USA mohli rozšíriť vojenské operácie v ďalšej etape boja proti terorizmu aj mimo Afganistanu iba so súhlasom ďalších štátov medzinárodnej protiteroristickej aliancie. Proti zakotveniu tejto požiadavky v záverečnom vyhlásení sa popri Veľkej Británii vyslovili aj Holandsko, Španielsko a Taliansko, píše denník Sunday Telegraph.
Aj keď medzi Londýnom a Washingtonom prebieha diskusia o línii ďalšej etapy boja proti terorizmu, schválenie belgického návrhu, ktorý sa nakoniec z definitívnej podoby záverečného vyhlásenia vytratil, by Tonyho Blaira a jeho európskych partnerov, ktorí podporujú USA, bolo podľa pozorovateľov dostalo do nepríjemnej situácie a zaťažilo vzťahy medzi Starým kontinentom a USA.
Opozičná Konzervatívna strana označila záverečné vyhlásenie zo summitu EÚ za "ďalší krok na ceste k federalizmu".