Peniaze vám ležia pri nohách

Chcete zmeniť svoj život? Posľubovať svojim blízkym, ako sa budete snažiť, aby s vami zažívali raj na zemi, lebo prestanete fajčiť, budete pokojnejší i pokornejší, posnažíte sa - podľa rodinnej situácie - buď sa za peniazmi nenaháňať, alebo ich naopak, za

robiť? Niet ideálnejšieho času, ako začiatok nového roka. A aby ste to s napĺňaním svojich rozhodnutí v praxi nemali také ťažké, sú ľudia, ktorí sú ochotní vám pomôcť. Sú to autori tisícov príručiek, ktorí vám nezištne poradia, ako sa stať lepším, bohatším, úspešnejším, zdravším...
Aj redaktorka TV oka sa - pre istotu v predstihu - rozhodla, že v novom roku niečo pre seba a pre iných urobí. Kúpila si teda knihu Milionárom za minútu - ako sa sny o bohatstve stanú skutočnosťou a vyskúša účinok jednej z mnohých príručiek na úspech a bohatstvo na sebe. V snahe dosiahnuť čo najviac, sa rozhodla prijať bez výhrad všetko, čo sa v knihe píše. Alebo inak, uveriť optimistickým rečiam, nad ktorými sa väčšina z nás len zasmeje, alebo otrávene mávne rukou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čo je ťažšie?
Čo je ťažšie? Stať sa milionárom alebo vyliezť na aljašskú horu Mount Mc Kinley? Autori knihy, ktorú si môžeme čítať v teple na gauči, hovoria, že je to rovnaké. Dobre teda, dobrovoľne prijmime ich hru, a keď sa záväzne opýtajú, či sme ochotní urobiť prvý krok, bez rozmýšľania obráťme na ďalší list. Veď najhoršie, čo sa môže stať, je, že budeme milionári.
Už po pár stránkach sa dá povedať, čo sa s istotou stane po dočítaní knihy do konca. Aj keď zo mňa nebude rovno milionárka, a už vôbec nie za minútu, vo vedomí nastane zmena. Istý čas - ťažko povedať, koľko to potrvá - sa budem na svet pozerať inak, pretože sugestívne vety, ktoré si podľa rád máme opakovať každé ráno (Som bohatá a úspešná!), menia stav vedomia.
Po sčítaní aktív a pasív vychádza, že náš základný kapitál je nula. Presne s tým začína hlavná hrdinka knihy. Má však kde spať, čo jesť, počítače, výbavu a skúsenú mentorku, ktorá celé jej snaženie koriguje. Jej rady môžeme okopírovať. Naším vkladom je zdravo skeptický psychológ a konzultantka medzinárodnej poradenskej spoločnosti, ktorá radí firmám, ako zlepšiť predaj.
Príručka k úspechu je rozdelená na dve strany - naľavo sú poučky a návod pre racionálne uvažujúcich ľudí. Napravo sa odvíja príbeh, ktorý to isté prerozpráva cez emócie. Našou prvou výhodou je, že viac rozumieme emóciám. Takí ľudia môžu byť podľa odborníkov úspešnejší, lebo sú intuitívnejší a viac vycítia.

SkryťVypnúť reklamu

Byť bohatým sa nepatrí
"Veľa dobrých ľudí považuje finančný úspech za nevhodný cieľ - pravdepodobne z morálneho aspektu," píše sa v príručke. Jasné - ktorý boháč príde k majetku čestným spôsobom, teda tak ako my dobrí, čiže nemajetní ľudia, ktorí sa drú za mesačnú výplatu a týždeň pred ňou si musia požičať? No ukážte niekoho, kto takto zbohatol?
Autori príručky na získanie veľkých peňazí na úvod nahodili morálnu tvár a upozorňujú, že peniaze nie sú všetko a chamtivosť sa nevypláca. Niečo ako nápis na škatuľke cigariet o tom, že fajčenie škodí zdraviu. Nechcite peniaze, lebo vás skazia, zničia, ohlúpnu, ale keby ste boli rozhodnutí spríjemniť si život, uľahčiť si trápenie a zbaviť sa starostí - potom sme tu pre vás a poradíme vám, ako zhrabnúť melón!
Presne takto vyzerá myslenie poslušnej, morálnej bytosti, ktorá to na milión nikdy nedotiahne. Je to dobré alebo zlé? Páčilo by sa to možno antiglobalistom, ktorí bojujú proti hromadeniu blahobytu na jednom mieste, ale ako sa páčiť samej sebe pred tou výplatou? Knižka lákavo sľubuje, že "jediné, čo musíte urobiť, je, že si prečítate túto knihu a vydáte sa po jej ceste. A nikdy to nebude ľahšie. Nikdy".
Na čo sa tu hráme? Že dostatok, ba nadbytok je nemorálny? Že naľahko skôr prídeme do neba? Priznajme si, že chceme mať milión za minútu, zvlášť keď obaja autori presviedčajú, že po odskúšaní ich systému budeme "lepším zamestnancom, lepším členom rodiny, lepším priateľom a členom spoločnosti".

SkryťVypnúť reklamu

Zmeniť celý život
"Ste ochotní podeliť sa o kyslík, ktorý všetci dýchame?" Ste ochotní dať, byť, mať, využívať milión - hecujú autori knihy čitateľov až do nepríčetnosti. Nenapínajte už aprezraďte, ako!
Trochu podozrivo pôsobí fakt, že príručka ešte ani na 18. strane neradí, ako na to. Stále len začíname, pripravujeme sa na vážne rozhodnutie zarábať milióny. Keď sa reči o nekonečnom blahobyte bohatstva Zeme, ktorého je dosť pre všetkých, nekončia, čitateľovi pomaly začne svitať: príručka asi nebude návodom na to, ako zobrať 500 korún, vložiť ich do tej a tej banky, po mesiaci ich preložiť tam a investovať do toho a za rok mať toľko. Dokonca to nie je ani návod na zarábanie peňazí. Teda je, ale ide na to akosi zoširoka, od otázky zmyslu života.
Kniha požaduje od človeka, aby zmenil celé myslenie a aby začal žiť úplne iný život. Pár stránok dozadu je prihláška "osvieteného milionára", ktorú treba podpísať a záväzne prijať celý rad zmien. Ani si neuvedomíte, ako ľahko v rámci hry sľúbite sebe niečo, čo sa dá len veľmi ťažko splniť.
Človek, ak berie všetky kroky v knihe vážne, na seba prijíma nové povinnosti: každé ráno a večer si bude opakovať milionárske mantry, a čo je dôležitejšie, musí sa nad sebou zamýšľať, písať si ciele a aj ich plniť. Inak sa nemôže vyhovárať na to, že príručka nefunguje.

SkryťVypnúť reklamu

Úspech áno, ale...
Vykresľovanie bezstarostného života budúcich milionárov je krásne: predstavte si svoj dom, akoby ste v ňom už bývali. Ako je zariadený, čo v ňom robíte. Nebojte sa predstaviť si to, čo naozaj chcete.
Niekde hlboko vnútri však začínate šípiť, že nič nepríde len tak, ľahko a akoby zázrakom. Budhizmus začína poznaním, že život je utrpenie, aj kresťanstvo sľubuje raj až v nebi. Vlastne celý ten čas očakávate, kedy už príde tá podmienka ALE, ktorá je buď splniteľná, alebo - a to väčšinou - nie.
"Ale" väčšinou znamená vzdať sa starých návykov, s ktorými človek žije, vedome ísť proti sebe, komplet prevrátiť svoj život. To je málokto ochotný.

Som bohatá!
Obsah knihy je miestami ako prednáška na zhromaždení pyramídových ohlupovačov: ÚSPECH JE NÁŠ! NIE JE NIČ ĽAHŠIE!
Ale zvedavosť je veľká - čo ak náhodou? Myslenie "osvieteného milionára" nie je na škodu. Čo ak sa dá za chvíľu vyriešiť polovica svojho života bez väčšej námahy? Stačí v hlave odbúrať zmysel pre skepsu a pochybnosti. Stačí uveriť a dať na autosugesciu.
Tie gýčové vety "Teraz hovoríte ako víťaz.", "Povedzte to vesmíru! A poriadne hlasno!" sú neuveriteľné. Takto uvažujú vari len americkí agenti s vysávačmi. Opatrnosť hovorí neveriť všetkému hneď a nebyť naivná. Lenže na to, aby sa dostavil sľubovaný úspech, tým slovám treba uveriť, treba to chcieť.
Najlepšie by bolo mať svojho Majstra, akého má hlavná hrdinka knihy, ktorá zháňa peniaze, aby získala svoje deti späť do opatery. Niekoho takého ako majú čínski akční hrdinovia: múdreho starca, ktorý lieči, prevádza vás inými stavmi vedomia, učí, ako bojovať bez boja a vie aj, aký je zmysel života a čo tu treba robiť. Osobný majster vo svete peňazí, šekov a hypoték, ktorý vie, ako sa netrápiť a neskrachovať.
"Som ja ale chúďa - nemám gény na zaobchádzanie s peniazmi," úprimne narieka hlavná hrdinka. Jej osobná majsterka ju vyvedie z omylu: "Chcete mať pravdu, alebo zarábať peniaze?"
Pri štarte je dôležité mať pri sebe skúseného mentora alebo tútora pre začínajúcich obchodníkov, potvrdzuje aj konzultantka Sidónia Karlíková. "Využiť pomoc poradcu, ktorý ho zasvätí do ďalších tajných náuk, vedúcich k dobrým obchodom a tým k bohatstvu." Dodáva: "Je dôležité, aby ste sa dostali do stavu uvoľnenosti. Pred partnermi a zákazníkmi musíte pôsobiť prirodzene." Za podstatné považuje tréning, prax a spätnú väzbu.
Čítanie príručky je iba tréningom. Kde nabrať odvahu na prax?

SkryťVypnúť reklamu

Nastavený na úspech
Skutočnosť, že celá kniha je o peniazoch a bohatstve, autori vyvažujú ustavičným zdôrazňovaním že máme rozdávať. Deliť sa, pomáhať, dávať skôr, ako zarobíme prvý milión. Ešte nie je z čoho, a už v duchu rozdávam charitatívnym organizáciám, bezdomovcom, zvieratám...
V príručke stojí, že najväčšou hlúposťou je obviňovať z neúspechu iných. Ich zvýznamnením im dávame v celej veci istú moc. Za nič nemôžu ani okolnosti, ba ani človek sám. Zvaliť vinu z neúspechu môžeme len na osobnú zodpovednosť. Komplikované? Možno je naozaj ľahšie mať myslenie obyčajného nespokojného človeka, než myslieť stále ako milionár. Je unavujúce byť stále naladený na úspech. Stále byť pripojený na "večný zdroj blahobytu pre celú Zem", fiktívny pojem, s ktorým sa v knihe narába tak, akoby reálne existoval. Ak už nič iné, predstava nekonečného blahobytu je na rozdiel od poplašných správ ekológov upokojujúca.

SkryťVypnúť reklamu

Ide to samo, je to ľahké
"Pamätajte si mená ľudí - sú pre vás darom." Malá rada, ktorej význam si uvedomujem, keď chcem k telefónu "nejakú" pani z firmy, ktorá sa včera v slúchadle určite predstavila. Je to naozaj trápne.
Na ľavé zápästie som si uviazala tenkú gumičku. Keď vám napadnú negatívne myšlienky, keď máte pocit, že "to" nezvládnete, že na "to" nemáte, stačí ju poriadne potiahnuť. Štípnutie má prerušiť tok negatívnych myšlienok. Funguje to spoľahlivo, nachvíľu sa človek spamätá a začne myslieť na niečo iné. Aspoň v kuse na niečo nenadáva.
Mechanizmus ničenia negatívnych myšlienok vysvetľuje Sidónia Karlíková pomocou športu a pojmu "dynamický stereotyp". Na kurze lyžovania sa učíte, ako prenášať hmotnosť, na ktorú lyžu tlačiť, ako držať palice. Kým sa to človek učí, musí si dávať pozor. Ak urobí zlý pohyb, spadne a vytrestá sa modrinou. Pokusy a omyly máme zaznamenané na tele. "Ak urobíte chybu v komunikácii, nie je to až také bolestivé, preto je taká gumička super, aby sa človek sám vytrestal. Dobré na tom je, že sa sama kontrolujete - čo ste povedali dobre, čo nie. Časom si budete dávať taký pozor, že sa nebudete musieť trestať."
Najvyšším stupňom je dosiahnutie stavu ako pri dynamickom stereotype - keď tieto činnosti robíme podvedome. Veľmi úspešní ľudia väčšinu aktivít robia podvedome, nemusia o tom uvažovať, ide to samo a je to ľahké.

SkryťVypnúť reklamu

Riadiť myšlienky? Dá sa
Kniha, ktorú sme si vybrali, je nekonečne hrubá. Autori majú dosť času a miesta dookola vysvetľovať to isté. Stránky na internete alebo letáky pozývajúce na prednášky sú prikrátke, a preto sú texty na nich bombastické. Sú extraktom celej metódy a pôsobia priveľmi neuveriteľne na to, aby nás nalákali. Kniha dookola zdôrazňuje: môžete riadiť svoje myšlienky. Tie riadia vaše konanie. Konanie zaistí váš úspech.
Ktovie, či sa to dá dokázať empiricky? Možno by dôkaz zvýšil počet úspešných ľudí. Na svete je ich oveľa menej ako toho zvyšku, čo to vzdal.

Aké je byť milionárom?
"Spíšte si na papier ciele, vaše priority, rebríček hodnôt, to, čo je vašou osobnou devízou!" Pri dôslednom plnení pokynov sa človek nevyhne najťažšej úlohe - skúmať sám seba. Niekedy to môže byť celkom nepríjemné, napríklad sa dozviete, že vás brzdí strach, úzkosť a nerozhodnosť. Kto by to túžil počúvať?
Na druhej strane, tie podkožné otázky z človeka vytiahnu aj jeho najtajnejšie sny. Na papier pribúdajú želania, ktoré sme si dávno odvykli hovoriť aj sami pred sebou. Také niečo robia len deti, ktoré dúfajú, že sa im nejakým zázrakom splnia. My dospelí vieme presne určiť naše hranice a tým aj možnosti plnenia si želaní.
O čom je byť milionárom? Ťažko povedať tomu, kto ním nie je. Väčšina z nás zarába na to, aby zaplatila účty a zabezpečila rodinu v potrebných veciach. Milionári majú peniaze navyše. Naozaj si za ne plnia sny, alebo sú v strese z toho, ako množiť ďalšie peniaze?
Do konca knihy ostáva 144 strán emotívneho návodu a oveľa viac teórie. Hlavnej postave sa podarí zarobiť toľko, že získa späť svoje deti. Naša motivácia bola o niečo menšia, chceli sme zistiť, či TO funguje, hoci milión korún ako bonus k tomu by nebol na škodu.
Z tejto a podobných príručiek, ako sa stať bohatým, šťastným alebo zdravým, sa naozaj dá dozvedieť veľa vecí, ktoré v živote môžu fungovať. Záleží tiež na tom, aby sa jazyk knihy prihováral zrozumiteľne a prijateľne, lebo nie každému je príjemná predstava meditácie, vykrikovania cieľov z otvoreného okna, či modlenie sa k Bohu aby vyslyšal naše investície.
Milionármi sme sa nestali a máme na to zopár skvelých výhovoriek. Lenže takto z nás úspešní ľudia nikdy nebudú!
Naučili sme sa pár užitočných vecí - najlepšie rozhodnutia sú tie najjednoduchšie, obchody sa nikdy nerobia z vlastného vrecka, vždy treba prihliadať na dobro pre všetkých, všetky činnosti spúšťajú neviditeľné siete, ktoré zabezpečia, že zrazu to ide a mnoho iných.

SkryťVypnúť reklamu


-----------------------
Komentáre našich mentorov
Chcieť a poznať

Urobíte z novinárky milionárku? Konzultantka medzinárodnej spoločnosti Mercuri International Sidónia Karlíková sa zasmeje: "Prečo nie? Stačí, že začnete predávať. Ak ste bystrá a inteligentná, môžete predávať informácie, získavať klientov," odpovedá a vzápätí vysvetlí, že život je trh aj v najmenších detailoch. Aj manželka ak chce od manžela určité správanie, "predáva" myšlienku tak, aby ju kúpil.
Potvrdzuje, že urobiť z firmy úspešnú sa naozaj dá. Teda musia existovať mechanizmy vyrábajúce úspech.
Na to, aby z nás boli milionári, stačí iba chcieť? "V prvom rade sa musíte poznať. Je to dôležité, lebo na svojich silných stránkach môžete stavať. Musíte však vedieť aj o slabinách a čo s nimi robiť. Potom sa treba pozrieť na možnosti, lebo stavať si nereálne ciele je hlúposť."
Stačí si prečítať knihu, aby človek zmenil svoj život? Psychológ Martin Miler je k týmto veciam skeptický. "Knihy možno pozdvihnú sebavedomie, ale či sa dá z knihy naučiť život? Úplne sa zmeniť je dlhá a ťažká práca. Nech by to bola akokoľvek hrubá kniha, nestačí."

SkryťVypnúť reklamu


Zmeniť celý život
"Ak chce človek absolvovať život podľa príručky, nemal by byť skeptický. Mohli by sme sa pripraviť na to, že to nemusí celkom vyjsť a tým si ušetriť sklamanie," hovorí psychológ Martin Miler. Dodáva, že človek sa tak uchráni pred pádom mimo reality.

Úspech áno, ale...
"Nič samo nepríde. Aby prišli výsledky, musíte niečo robiť a musíte vedieť, čo a ako. Jedna z aktivít je aj to, že budete na sebe pracovať," hovorí konzultantka.
Psychológ Miler vidí slabinu príručiek v tom, že fungujú väčšinou len na úrovni rád - toto treba urobiť takto, toto sa nemá robiť. Zásobujú informáciami rozum, v ktorom je už kopa iných vecí, o ktorých vieme, že by sme ich mali robiť. "Problém je v tom, že sa to nedeje," hovorí. "Prežívanie, emocionálna stránka viac ovplyvňuje to, čo robíme. Zaujímavé, že autori našli prístup, ako osloviť ľudí aj po tejto stránke, lebo to nie je jednoduché. Otázka je, ako dlho to nadšenie vydrží."

SkryťVypnúť reklamu

Som bohatá!
Ako funguje sugescia typu "som úspešná, som bohatá!", zmení sa stav nášho vedomia? "Bez našej vôle to nejde, čiže človek musí chcieť. Ak k tomu pristupujeme, že je to hlúposť, vtedy to určite nebude fungovať," hovorí Martin Miler. Zbytočne si budeme opakovať niečo, čo sa nám zdá absurdné. Pod vplyvom sugescie sa môžeme naozaj začať meniť. Najlepším príkladom, s ktorým máme všetci skúsenosti, je negatívna sugescia: "Ja to nezvládnem, nemám na to, dnes bude hrozný deň." A nakoniec to tak aj dopadne.
"Neviem, či sugescia zasiahne človeka do hĺbky, alebo len na povrchu a časom vyprchá," hovorí psychológ. V každom prípade sugescia znižuje prah kritickosti k tomu, čo si človek hovorí. Vedome oslabíme kontrolu nad tým, čo je reálne a čo nie. Dnes sa podľa psychológa sugestívne techniky nepoužívajú tak často.
Samotné heslo "milionárom za minútu" nielen podľa psychológa Milera neznie reálne. Podľa neho v oslabení vnímania toho, čo je reálne a čo už nie, spočíva riziko sugescie. Ak človek uverí, dostane sa na hranicu kritickosti.
"Verím, že v knihe sú aj použiteľné veci, ktoré sa dajú zužitkovať v živote, ale je dobré zachovať si odstup," hovorí.
Dodáva, že hitom minulých rokov bolo pozitívne myslenie. No lepšie ako pozitívne myslenie je myslenie. "Nedá sa o všetkom rozmýšľať pozitívne. Môže to byť nebezpečné, lebo máme tendenciu nevidieť, že niečo môže byť aj zlé."

SkryťVypnúť reklamu

Nastavený na úspech
Podľa konzultantky poradenskej spoločnosti byť stále naštelovaný na úspech nie je nič mimoriadne namáhavé. "Všetko závisí od toho, koľko máte energie. Všetci máme stavy vyčerpanosti afázy, keď sme plní energie." Svojim klientom zásadne radia jednu vec: Vyhýbajte sa ľuďom, ktorí negatívne rozmýšľajú. Sú to vysávači energie. Ak musíte niekoho stále lámať a prerábať na iný obraz, stojí to strašne veľa energie. Efektívnejšie je naučiť ich pozitívne myslieť.
Martin Miler tvrdí, že z dlhodobého hľadiska je nastavenie sa na úspech záťažou. "Pokiaľ je človek sám so sebou spokojný, je to v poriadku," hovorí. "Ale taký jedinec sa nijako extrémne neženie za úspechom. Pre ľudí, ktorí na úspechu lipnú, to môže byť sebaničiace - stres, infarkty, žalúdočné vredy."

SkryťVypnúť reklamu

Riadiť myšlienky? Dá sa
Martin Miler hovorí, že vo svete sa na túto tému už uskutočnili pokusy v rámci teórie kognitívnej disonancie. Podľa nej v človeku pracujú tri zložky, ktoré sú vždy v súzvuku: myslenie, cítenie, správanie. Ktorúkoľvek zo zložiek v jedincovi ovplyvníme, ostatné dve sa zmenia tak, aby opäť boli v súzvuku. Napríklad, ak zmeníme myslenie, zmeníme aj správanie a cítenie.
"Otázka je, ktorá z týchto zložiek je najľahšie ovplyvniteľná, a teda prináša najväčší efekt," hovorí Miler. Myslenie dokážeme ovládať do istej miery, ale niektoré myšlienky prichádzajú bez toho, aby sme chceli. Ešte zložitejšie je to s emóciami, lebo tie prichádzajú bez nášho pričinenia. Najjednoduchšie je to asi so správaním, to sa dá zmeniť. A o tom sú tie knihy.
"Ak by to bolo také jednoduché, ľudia by nemali problémy, depresie, nemuseli by chodiť k psychológovi. Asi to celkom tak nefunguje."

SkryťVypnúť reklamu

A ešte: Čo žiadna príručka nenaučí
"Sú veci, ktoré nedokáže žiadna poradenská firma, žiadna príručka ani tréning," hovorí Sidónia Karlíková. Poradenská spoločnosť, pre ktorú pracuje, vie s určitosťou garantovať to, že ak je niekto napríklad nesympatický, sympatického človeka z neho neurobia. Nevedia dodať ani charizmu, šarm a iskru. Nezodpovedného človeka nenaučia zodpovednosti, ale môžu naučiť jeho manažéra metódam, ako ho riadiť. Hľadať cestu, akou to ide, nie akou to nikdy nepôjde.
Keby sme došli až na koniec knihy a splnili všetky podmienky uvedené v knihe, zarobili by sme milión?
"Asi nie, nie všetci môžeme byť milionármi," hovorí psychológ Martin Miler. "Ale je fajn, ak si ľudia uvedomia svoju hodnotu a to, že majú právo na to, aby s nimi bolo takto zaobchádzané. To by nám pomohlo tu na Slovensku."
"Rozmýšľam, prečo by ste toto všetko nemohli dosiahnuť aj ako novinárka?" pýta sa konzultantka poradenskej spoločnosti Sidónia Karlíková. Neviem...

SkryťVypnúť reklamu
Čo s americkými príručkami na Slovensku?
"Štyridsať rokov sme žili v tom, že za nás rozmýšľal niekto iný. Neboli sme vedení k samostatnosti, navrhovaniu riešení, hovoreniu o sebe, svojich pocitoch," hovorí konzultantka poradenskej spoločnosti v oblasti predaja a marketingu Sidónia Karlíková.
Väčšina kníh o ceste k úspechu, zdraviu, kráse, pochádza od autorov zo Západu alebo z Ameriky. Ako môžu také knihy fungovať v našich pomeroch bývalých socialistických krajín?
Podľa Karlíkovej si ich našinci prečítajú a na mnohých veciach sa poučia. Tieto knihy nie sú však stavané tak, že ich stačí raz prečítať. K niektorým pasážam sa treba vracať niekoľkokrát.
Väčším problémom však je, že Európania sú voči "americkému snu" trochu odmeraní, tu sa nikdy nenosilo "keep smiling" (vždy sa usmievaj).
Psychológ Martin Miler dodáva, že ľudia na Slovensku ako v krajine bývalého východného bloku sú nadmerne sebakritickí, čo je dané malým sebavedomím. "Nedávno vyšla agentúrna správa o tom, že slovenský vedec vyvinul čip, ktorý odhalí boreliózu. Ten človek bol z toho skleslý, že nebude jednoduché vyrábať ho, lebo technológia je drahá a nevie, či sa nájde výrobca. Je to len v postoji k tomu, čo sme dokázali. V konečnom dôsledku my nevidíme za všetkým peniaze, kým Američania uvažujú v týchto intenciách."
Je veľmi pravdepodobné, že u nás by človeku, ktorý dosiahol úspech, ostatní najskôr závideli.

Postreh psychológa: Zdá sa mi, že autorka si pri čítaní knihy zachovala práve ten zdravo kritický odstup, o ktorom sme hovorili a vybrala si z nej to, čo dokáže zužitkovať aj vo svojom živote. Na druhej strane by možno autori tvrdili, že ak nezoberiete všetko, čo ponúkajú, tak nemôžete čakať, že sa splní, čo sľubujú. To je asi tá základná dilema, na ktorej sa všetko láme. Uveriť všetkému, čo nám ponúkajú a stať sa milionárom, alebo zachovať si odstup a priniesť si zopár dobrých rád do života.

Autor: Text: DENISA VOLOŠČUKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 538
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 8 559
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 008
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 325
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 368
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 187
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 947
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 343
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu