BRATISLAVA 9. januára (SITA) - Vláda v stredu zrejme rozhodne o osude ďalšej súkromnej vysokej školy. Keď sa budú ministri riadiť odporúčaním rezortu školstva, je pravdepodobné, že Vysoká škola ekonomicko-právnych vzťahov (VŠEPV) v Nitre nevznikne. Dôvodom je stanovisko Akreditačnej komisie (AK), podľa ktorej nie je VŠEPV spôsobilá poskytovať študijný program. Problémom je aj to, že hoci komisia žiadala predkladateľa o prepracovanie poskytnutých podkladov, ten na jej výzvu nereagoval a nedostavil sa ani na jej rokovanie.
Škola nezískala súhlas AK pre nedostatočné personálne garancie štúdia. Ako konštatovala AK, predložení garanti sú síce pedagógovia s dlhoročnou skúsenosťou, avšak bez generačnej kontinuity, pričom v danom študijnom odbore ťažiskovo nepôsobili. Problematický je najmä garant práva, ktorým je ombudsman Pavel Kandráč. Sýkora potvrdil, že s Kandráčom na projekte VŠEPV spolupracoval, ale podľa AK ako garant nezodpovedá podmienkam pre akreditáciu.
AK nepodporila udelenie súhlasu, lebo podľa nej navrhovaný študijný program nenapĺňa požadovanú štruktúru vedomostí. VŠEPV mala poskytovať trojročné bakalárske štúdium v programe Verejná správa a regionálny rozvoj. Škola plánovala prijať na štúdium 100 študentov, ktorí by platili ročne 35 tisíc korún. Okrem tohto príjmu mala byť škola financovaná aj prostredníctvom úverov, z príspevkov sponzorov (dva milióny ročne) a z podnikateľskej činnosti. Ročne by bola VŠEPV financovaná siedmimi miliónmi korún.
Za VŠEPV mal byť zodpovedný konateľ Centra vzdelávania Animus Bohuslav Sýkora, ktorý projekt ministerstvu školstva predložil. Ako v minulosti uviedol pre agentúru SITA, z postoja AK je sklamaný, pretože svoje projekty jej predkladá už päť rokov. Dokonca komisiu podozrieval, že iní zakladatelia súkromných VŠ to mali jednoduchšie.