Na pošte
Po dlhých vyjednávaniach Izrael nakoniec povolil obyvateľom východného Jeruzalema voliť aj v meste. Nesmelo to však vyzerať ako skutočné voľby: preto sa volilo na poštách.
K dispozícii bolo šesť poštových úradov, čo bolo na viac ako 160-tisíc palestínskych Jeruzalemčanov primálo. Väčšina z nich preto musela opustiť mesto a voliť v najbližších palestínskych dedinách.
"Nenašiel som sa na zozname voličov, ale mimo Jeruzalema nepôjdem," hovorí palestínsky obchodník. Na poštu prišiel skoro ráno. Aby mu v obchode nič neutieklo.
Jeho občianska statočnosť sa skončila za dverami pošty. "Nechcem mať problémy s Izraelčanmi," vysvetľuje. Nechce však o nich nič konkrétne povedať. Tvrdí len, že by mu to mohlo poškodiť pri vybavovaní licencie aj pri sťahovaní jeho sesternice z Gazy, ktorá sa vydala za Palestínčana z Jeruzalema. "Aj tak sa nič nezmení," upokojuje svoju ženu. Ani ona na zozname nebola. Zabudla sa totiž zaregistrovať.
Čudné voľby
Inak ako vo volebných miestnostiach na palestínskych územiach vyzerali aj jeruzalemské volebné schránky. Boli priesvitné a obálky sa do nich hádzali zboku. Izrael si presadil, že hlasy z východného Jeruzalema, ktoré obe strany konfliktu považujú za svoje hlavné mesto, budú považované za takzvané korešpondenčné hlasy - teda hlasy posielané poštou.
Tento dojem mali podľa denníka Haarec do dokonalosti doviesť aj izraelské poštové autá. V nich mali doručiť hlasy jeruzalemských Palestínčanov do Abú Dís - dediny pri Jeruzaleme, ktorá spadá pod palestínsku samosprávu.
Atrament
"Fakt ten atrament drží," hovorí chlapík v A-Ram na okraji Jeruzalema a šúcha si prst. "Neviem, čo sú to za reči, že to ide ľahko dole," krúti hlavou.
Atrament drží pevne: palestínsky spolupracovník AFP ho vraj skúšal dať dole viacerými chemikáliami, ale nešlo to. Aspoň tak to tvrdili jeho kolegovia v jednom z jeruzalemských barov. Smiali sa na tom, že si môže otvoriť aj čistiareň.
Volebný kandidát Mustafa Barghútí však tvrdil, že atrament sa dal zmyť slinami. Chce sa na to sťažovať u zahraničných pozorovateľov.
Kontroly
Sťažností bude zrejme viac: niektorí ľudia neboli na zoznamoch, niekde trvali izraelské bezpečnostné kontroly pridlho, na niektorých miestach vraj ešte aj v nedeľu bežala predvolebná agitácia. Medzinárodní pozorovatelia, ktorých prišlo asi tisíc, však o zásadných problémoch nehovorili. Niektorí si dokonca pochvaľovali "zmäkčené" izraelské kontroly.
V židovskej časti Jeruzalema však z toho radosť nemali. Vojaci boli v pohotovosti a na jeruzalemskej autobusovej stanici kontrolovali ešte aj vaky škôlkarov na výlete. Autá a taxíky mali načas zakázaný vstup pred stanicu, kde sa tvorili veľké rady.
"Chcú vyzerať dobre pred svetom a nás tu budú kontrolovať ako teroristov," vykrikoval jeden cestujúci. "Pokoj ujko, myslíte si, že keď sú voľby, teroristi sú doma?" upokojovala ho dievčina z bezpečnostnej služby.
Autor: JANA MIKUŠOVÁ, Jeruzalem