BRATISLAVA - Talianska spoločnosť Enel súhlasí so znením privatizačných dokumentov, ktoré v decembri schválila vláda. Ich podpisom by sa tak mala skončiť prvá etapa procesu privatizácie Slovenských elektrární.
Enel oznámil súhlas ministerstvu hospodárstva listom. "V najbližších dňoch by mali transakčné dokumenty schváliť orgány Fondu národného majetku. Ministerstvo hospodárstva potom následne predloží na rokovanie vlády žiadosť o vydanie privatizačného rozhodnutia," opisuje ďalší postup minister Pavol Rusko.
Podľa neho by malo dôjsť k podpisu zmlúv medzi vládou a Enelom do konca januára. Po podpise investor prevedie na účet štátu 30 percent z kúpnej ceny - teda 252 miliónov eur, čo je v prepočte 9,74 miliardy korún.
Po podpise transakčných dokumentov sa začne druhá etapa privatizačného procesu, ktorou je plnenie šestnástich odkladacích podmienok, z ktorých najdôležitejšími sú vyčlenenie jadrových elektrární A1 a V1 a vodnej elektrárne v Gabčíkove z majetku Slovenských elektrární. Tie nie sú predmetom privatizácie.
Vláda chce od Enelu, aby predložil investičný plán so sumou, ktorú mieni v elektrárňach preinvestovať v najbližších piatich rokoch. Investičný plán má obsahovať analýzu dostavby 3. a 4. bloku Mochoviec, zvýšenie výkonu 1. a 2. bloku Mochoviec a nahradenie starej technológie v tepelných elektrárňach Nováky a Vojany.
O svojej predstave majú Taliani ministerstvo informovať do konca júna. Ak slovenská strana nebude so zámermi Enelu spokojná, má právo vypovedať zmluvu. Investor takú možnosť nemá.
Po naplnení odkladacích podmienok začne tzv. closing, ktorým sa skončí druhá a začne sa tretia etapa privatizácie. Po jej skončení môže vstúpiť Enel do elektrární ako 66-percentný akcionár. Minister pripúšťa, že ukončenie celého procesu sa môže predĺžiť až do konca roka.
Až do definitívneho vstupu investora (closingu) sa nebudú v elektrárňach robiť žiadne personálne zmeny. "Nezmení sa nič na obsadení ani právomociach manažmentu a predstavenstva," povedal minister Rusko.
Privatizačná zmluva podľa Ruska zaručuje aj ochranu proti kurzovému riziku. "V prípade výraznejšieho kurzového výkyvu bude pri prepočte platenej sumy použitý kurz slovenskej koruny oproti euru, ktorý bude platný v čase uzatvárania dohody," tvrdí Rusko.
Privatizačný poradca Peter Mitka zo spoločnosti PricewaterhouseCoopers bez ohľadu na poistku v zmluve odporúča aj osobitné poistenie oproti kurzovému riziku (tzv. hedging). Ekonónovia totiž čakajú zhodnocovanie koruny oproti euru aj v tomto roku, čo by príjem z privatizácie vyjadrený v korunách znížilo. Vďaka silnejšej korune je dnes kúpna cena 840 miliónov eur o 1,27 miliardy korún menej ako v septembri minulého roku, keď Enel podával ponuku na elektrárne.
Podľa rozhodnutia vlády môže byť výnos z privatizácie použitý len na znižovanie verejného dlhu a dôchodkovú reformu. (tc)
Aká je doterajšia kurzová strata?
3. september 2004* | 10. január 2005 | |
cena v eurách | 840 mil. | 840 mil. |
kurz NBS | 40,170 SKK/EUR | 38,653 SKK/EUR |
cena v korunách | 33,742 mld | 32,468 mld |
*Enel podal definitívnu ponuku na kúpu 66 percent Slovenských elektrární